kopiika.com.ua

«Авторозвід» від… поліціянтів

Переглядів: 157Коментарі: 0

Ледь не щодня чуємо про народження й застосування все нових і нових «кидань» на автошляхах України. Автолюбителі змушені тримати очі розкритими, адже благість на трасі може вилитись не лише в ДТП, але й у непередбачувані витрати на користь різнокаліберних шахраїв та покидьків. Як не сумно це констатувати, серед останніх не останню роль відіграють ті, хто покликаний захищати життя та спокій пересічних українців. 

 
Не всі поліціянти 
за покликанням…
 
Наразі не можна однозначно довіряти навіть представникам поліції. Експерти зазначають, що в 40% випадків оформлення протоколів за частиною 1 ст. 130 
КУпАП, яка регулює відмову водія від проходження огляду на сп’яніння, патрульні жорстко розводять своїх довірливих жертв. 
На початку все виглядає нібито цілком безневинно, проте за пристойним фасадом криється обман. Наприклад, правоохоронці гальмують машину за порушення ПДР або просто посилаються на якесь орієнтування: нібито через викрадену автівку.  Неквапливо розглядають документи, після чого водію закидають неадекватний стан, мовляв, виглядає втомленим, розконцентрованим, знервованим і дуже схожим на… п’яного. Уже після цього пропонують вирушити до наркологів на експертизу. Необізнаний зі схемою водій погоджується,  а вже дорогою правоохоронці розігрують невеличку комедію. Вдають зайнятість і якусь термінову справу на стороні, відтак, пропонують відмовитись від огляду: мовляв, на щастя водія вони сильно квапляться, тому можуть відпустити затриманого на всі чотири сторони. Тим паче,  відмовитись від експертизи – законне право добропорядного громадянина. До того ж добропорядний громадянин, він же підозрюваний,  може самостійно пройти медогляд у зручний для себе час. 
Добропорядний громадянин, який переконаний у власній правоті й тверезості, усе це вислуховує й  вірить поліціянтам на слово. Адже справді – навіщо  гаяти свій і їхній час, коли можна просто відмовитись? Тим паче це, зі слів поліцейських, абсолютно нормально й законно. Єдине, що треба, – при свідках повідомити про відмову на камеру патрульних. Добропорядний громадянин з легким серцем відмовляється. 
Згодом, на суді, така довірливість вилізе водію боком. 
Юристи попереджають…
 
Досвідчені юристи зауважують, що наївні водії усвідомлюють промашку лише під час судового засідання. Найчастіше суд не бере до уваги результати отого огляду «в зручний для автовласника час», адже посилається на вимоги Інструкції, затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ від 9 листопада 2015 року за номером  №1452 / 735. Згідно з цим документом, водій обов’язково повинен пройти огляд у присутності  поліціянтів. Ні в якому іншому випадку вердикт лікарів до уваги не береться. У підсумку українців судять не за п’яне чи тверезе водіння, а за відмову пройти відповідний медичний огляд.
 
Важливий момент
 
Є такий момент у всій цій історії. Як правило, свою «милосердну» промову про «законність» відмови від огляду поліція на камеру не знімає. А ось саму відмову акуратно записують при свідках. Цього достатньо, щоб на рік позбавити громадянина права на водіння своєї кревної автівочки. До всього, простодушному водієві ще й упаяють штраф розміром 10 200 гривень. Згодом, розлучившись із кругленькою сумою й  нервовими клітинами, автолюбителю ще й доведеться перездавати на права. 
 
Післямова
 
Отже, спеціалісти радять водіям ні в якому разі не вестись на всілякі хитромудрі придумки. Неодмінно їдьте на експертизу, особливо якщо справді тверезі. Якщо ж, не приведи Господи, таки дещо нетверезі, все одно їдьте, адже   водіїв, яких підозрюють у сп’янінні, як правило не усувають від керування автомобілем, хоча це й передбачено законодавством. 
Зі свідчень профільних юристів, уникнути судового покарання після такої поліцейської схеми вдається щасливим одиницям. Один із таких унікальних випадків стався 10 січня 2019 року у справі №752 / 20426/18. При розгляді апеляції захисту вдалося довести суду, що водій відмовився від огляду в результаті прямого підбурювання з боку поліцейських. У результаті правопорушника не змогли притягнути до відповідальності. Проте то був дійсно поодинокий випадок, справжнє диво. Покладатися на дива в українських судах наша газета не радить. Краще покладатися на здоровий глузд. 
Олександр Виговський