kopiika.com.ua

Бабуся чи мама? Чиє виховання краще?

Переглядів: 364Коментарі: 0

По-перше, варто зазначити, що для дитини спілкування з бабусею є надзвичайно важливим. Бабуся – це близька людина, яку дитина дуже любить і пам’ять про неї зберігається на все життя. Але інколи виникають ситуації, коли мама й бабуся поводяться з дитиною разюче по-різному. У  вихованні дитини з’являються розбіжності, у  результаті яких виникають проблеми з поведінкою дитини. Як цьому запобігти?

Між двох вогнів

Незважаючи на те, що сучасні бабусі часто працюють нарівні з батьками, все одно більшість із них бере активну участь у вихованні онуків. Якщо й бабуся, і мама розуміють свої ролі й правильно їх виконують, то конфлікту між ними виникати не повинно. Але бувають ситуації, коли ролі розподілені неправильно, і тоді малюк опиняється між двох вогнів. Така ситуація потребує обов’язково негайного вирішення, тому що в іншому випадку дитина вирішить для себе, що правила в родині – це щось зовсім не обов’язкове й  змінне. Вона перестане слухатися взагалі, і  на неї стане неможливо впливати. 

Якщо батьки порадяться й зрозуміють, що це пов’язано з бабусею, їм потрібно буде вирішити – яку ж роль має виконувати бабуся в їхній родині.

Що з цим робити?

Найкращий варіант – коли бабуся живе окремо від молодої родини, але бере участь у вихованні онуків. Наприклад, приходить на гостину. Але цей варіант можливий лише тоді, коли дитина маленька. Варто лиш онукам підрости – вони будуть самі прагнути поїхати до бабусі, і батькам просто необхідно вибудувати з нею приязні стосунки, щоб не відштовхнути від себе дитину в майбутньому.

 Є ще один варіант, коли бабуся проживає разом з родиною і допомагає по господарству. У такому випадку батькам потрібно чітко розділити межі дозволеного для кожного члена родини. Щоб розбіжності не переросли в конфлікти, а потім у великі родинні проблеми, – потрібно чітко окреслити «зони впливу» кожного. Потрібно пояснити бабусі, що її досвід надзвичайно важливий, але відповідальність за дитину лежить цілком на батьках. І саме ця відповідальність дає пріоритет у виборі методів виховання – саме батькам, а не бабусям, дідусям чи іншим членам родини.

А може, краще нянька?

Можлива ще одна досить дражлива ситуація, коли молода мама після пологів виходить на роботу, а бабусі випадає роль няньки. Але якщо між родичами часто виникали конфлікти, то така ситуація може лише поглибити їх. Для того щоб уникнути подальших проблем, потрібно серйозно поговорити з бабусею. Дуже важливо попередньо окреслити принципіальні моменти й заручитися підтримкою зі сторони бабусі. Якщо ж позиції мами й  бабусі розходяться, а переконати її не виходить – найкращим виходом буде запросити найману няньку.

Коли можна майже все!

Роль бабусь і дідусів у житті дитини суттєво різниться від ролі мами й тата. Психологи називають це «безумовним прийняттям». Літні люди, не маючи інших важливих справ, цілком і повністю віддають себе спілкуванню з онуками. Вони щиро цікавляться проблемами малюків і дуже часто дозволяють онукам набагато більше, ніж дозволяли своїм дітям. Завдяки безумовній любові бабусь і дідусів, діти виростають більш упевненими в собі, з відчуттям захищеності та надійного тилу. Вважається, що саме бабуся найкраще здатна передати дітям і сімейні традиції, і повагу до родини, і навіть навички комунікацій. Найголовніше, щоб бабуся з радістю виконувала свою почесну місію й не перебирала на себе обов’язків мами…