kopiika.com.ua

Брати – не віддавати…

Переглядів: 472Коментарі: 0

USAID – добре, як не крути

Нещодавно стало відомо, що наше місто потрапило до переліку учасників резонансного проекту під егідою Агентства США з міжнародного развитку «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID). Так би мовити, останньої миті застрибнули на підніжку крайнього вагона. 

Із цього приводу голова міської ради Геннадій Дикий висловився недвозначно: « Білу Церкву було обрано з-поміж 33 міст! Проект надасть нам підтримку щодо розробки довгострокових планів розвитку теплових мереж, включаючи оптимізацію та інтеграцію мереж централізованого теплопостачання, а також у створенні довгострокових програм інвестування в теплові мережі централізованого теплопостачання. 

Приємно зазначити, що ми відповідаємо всім необхідним критеріям відбору щодо довгострокового планування міста, енергетичного менеджменту та диверсифікації генерації теплової енергії в місті. Це означає, що ми рухаємось у  правильному напрямку й нам довіряють…» 

На перший погляд, дуже оптимістично та багатообіцяюче. На другий, – мало  що зрозуміло. Тож спробуємо подивитися «третім поглядом», більш конкретним і приземленим. Отже…

Довідка

У 1992 р. було укладено двосторонню угоду між Україною та USAID про гуманітарне й техніко-економічне співробітництво, яка мала на меті сприяти країні в реалізації її економічного, політичного та суспільного потенціалу. У співпраці з лідерами України USAID також працює над реформуванням муніципального сектора, який сьогодні є дуже енерговитратним.  Інструментом цього є зміцнення законодавчої, нормативної та інституційної баз із метою вдосконалення систем теплозабезпечення. 

Наприкінці 2013 року ним було розпочато проект «Муніципальна енергетична реформа в Україні (MERP)». Його метою стало зменшення й пом’якшення впливу викидів парникових газів в Україні.

Із цієї та іншої інформації деякі моменти прояснилися. Наприклад, що, піклуючись нашою енергосистемою, американці, урешті-решт, думають геополітичними критеріями. Тобто завдяки цій програмі сподіваються зменшити викиди парникових викидів у атмосферу. Їхній інтерес стає зрозумілим. А наш? Що дасть така міжнародна співпраця конкретному місту на мапі – Білій Церкві? 

Читаємо у відкритому доступі: «Основною метою Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID) було підвищення енергетичної безпеки України через: удосконалення енергетичної політики; розвиток енерго-ефективності;  збільшення інвестицій в енергетичний сектор». 

Поки що все красиво та оптимістично, тим паче – у кінцевому результаті цей оптимізм мав привести до: «скорочення споживання традиційної енергії в Україні; зниження витрат на енергоносії та скорочення імпорту  енергоресурсів; зменшення викидів парникових газів…» 

Ну, чудово – на папері. А як у житті? Це ж можна підгледіти, адже Біла Церква не в першій проектній хвилі. Попередня хвиля з бюджетом у $16,5 млн закінчилася 31 березня 2018 р. 

Що пишуть «папєрєдніки» з приводу програми та її результатів? Риємося в неті й потрапляємо на інформацію з Хмельницького, де нещодавно відбувся інформаційний марафон, на якому презентували досягнення у сфері енергоефективності та відновлювальної енергетики в рамках проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні». Тамтешній міський голова з хмельницькими чиновниками не приховували почуття великого й усебічного задоволення. Зокрема, наголосили: «… за сприяння Проекту розроблено та прийнято на національному рівні: плани дій з відновлюваної енергетики та енергоефективності на період до 2020 року; законодавство щодо ЕСКО-механізму для утеплення бюджетних установ за кошти інвесторів; Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»; Закон України «Про енергоефективність будівель». Для місцевої влади (це найбільше цікавить – О. В.) завдяки експертам Проекту USAID розроблено Методичні рекомендації щодо впровадження системи енергоменеджменту в бюджетних установах. Зокрема у місті було ухвалено «План дій зі сталого енергетичного розвитку на 2016-2025 роки». 

Ці та багато інших ініціатив… Проекту USAID дозволили дати сильний поштовх для реалізації дієвих реформ у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики на користь країни й, головне, українців…»

Як бачимо, «віднад» із Хмельницького не помічено, як і від муніципалітетів інших 36 міст, які брали участь у першій хвилі проекту. Відтак, можемо говорити про однозначний успіх мерської команди щодо долучення до програми й потрапляння в другу хвилю. Офіційну інформацію щодо результатів конкурсного проектного відбору можна проглянути тут: 

bc-rada.gov.ua/node/8978 

Підготував О. Виговський