kopiika.com.ua

«Чи була ратуша в місті, що тепер є Білою Церквою?»

Переглядів: 125Коментарі: 0
Таке майже риторичне запитання виникло під час круглого столу на тему культурної спадщини міста. Як стверджують історики, якщо Біла Церква отримала магдебурзьке право, то можна припустити, що ратуша, скоріш за все, мала бути, причому десь у історичному центрі міста, але невідомо, у якому вигляді…
 
За ініціативи громадської організації «Центр мистецтв та духовної культури «Образ» в особі її керівника Віктора Шатунова та спільно з відділом культури і туризму Білоцерківської міськради, а також Агенцією стратегічного розвитку Білої Церкви 7 лютого цього року було проведено обговорення за «круглим столом» актуальних історико-культурних проблем. Серед провідних тем зустрічі – питання збереження культурної спадщини, конкретні кроки для туристичної привабливості Білої Церкви. 
Ініціатор зустрічі запропонував і відповідну тему – «Дестинація як ключовий елемент туристичної привабливості міста».
Словники дають таке визначення терміну «дестинація» (лат. destino –«місцезнаходження») – це географічна територія, яка є привабливою для туристів завдяки наявності унікальних або специфічних туристсько-рекреаційних ресурсів.
Учасники круглого столу, проведеного з метою залучення творчої молоді до підготовки відзначення 1000-ліття із дня заснування Білої Церкви, заслухали точки зору представників культурної та творчої сфери, які представили свій погляд на методи та прийоми збереження історичного минулого і представлення сучасного вигляду міста Біла Церква – для наступних поколінь у  розрізі майбутнього святкування. Присутні, серед яких були представники Громадської ради міста (голова – Оксана Сахарова) та заступник білоцерківського міського голови з гуманітарних питань Катерина Литвиненко, розглянули й прокоментували проекти,  проблеми збереження та охорони культурної спадщини Білої Церкви. 
Громадський активіст Віктор Шатунов зазначив, що бачить у Білій Церкві реальні можливості зберегти об’єкти культурної спадщини й що зробити це можливо лише спільно, виховуючи підростаюче покоління на справжніх моральних та духовних прикладах. Як стверджував доповідач,  головне – пробудити реальну зацікавленість та вмотивованість молодих людей (учнівську, студентську молодь) міста, а для цього можна запропонувати активно проводити науково-пошукову й  дослідницьку роботу з історичним акцентом, журналістське документальне дослідження (у вигляді статті чи кінофільму), або – встановлення пам’ятного знака, або ж – відновлення історичного пам’ятника чи об’єкта для наступних поколінь. Як наголосив він же, усі ці кроки варто зробити у фестивальній формі, залучивши якомога більше молоді та спеціалістів різного віку й досвіду, використовуючи їхній досвід у різних аспектах. 
Скажімо, науковий аспект – через дослідження культурної спадщини, через отримання знань та пізнавальний аспект, формування активної громадянської позиції через бережливе ставлення до історико-культурної спадщини, а також – через мистецьку сферу (тобто творче осмислення спадщини та переосмислення).
Тож у рамках підготовки до відзначення 1000-річчя міста Біла Церква Віктор Шатунов пропонує всебічно підтримати Білоцерківський фестиваль-конкурс молодіжної творчості «Збережемо історичну пам’ятку!» (основні положення та повідомлення про конкурс – на офіційному сайті міськради). 
Надзвичайно цікаві проекти та пропозиції висловили під час зустрічі представники архітектурної майстерні «Аммі» (Роман та Катерина Жихареви, Валерій Міщенко). Вони за допомогою 3d-проекції продемонстрували кілька власних проектів із відбудови архітектурних пам'яток та організації міського простору, які вже готові до реалізації й чекають на запит від міста. 
Архітектор Роман Жихарев нагадав про важливі культурно-історичні точки Білої Церкви – такі, як Млин на узбережжі Росі, – а  також про сучасні тенденції приведення до загального естетичного вигляду міста, осучаснення «радянського стилю» та приведення до історичного вигляду старовинних будинків. Серед іншого в обговоренні прозвучала надзвичайно важлива думка – щодо паспортизації будівель та споруд, які мають історико-культурне значення.
Ідею щодо відтворення на історичному місці розташування, згідно з документальними свідченнями, Замкової фортеці-укріплення (на узбережжі річки Рось) запропонував архітектор Валерій Міщенко, який висунув на перший план саме принцип дестинації. Він наголосив, що споруда у вигляді історично- реалістичних фортифікаційних споруджень сприятиме активному розвитку туризму.
До теми студентства також звернулася Катерина Жихарева, представивши проект Студентського скверу при Білоцерківському національному аграрному університеті. Вона підкреслила, що під час створення такого культурного простору можна врахувати й згадану вище ідею Замкової фортеці – зокрема, врахувати її часткове розташування на території скверу. Пані Катерина також розповіла про ймовірний стратегічний план відродження такої значущої історичної пам’ятки національного значення, як «Поштова станція».
Свої власні цікаві ідеї зі створення тематичних скульптур та фотозон запропонував відомий у місті скульптор Максим Василенко.
У резюме круглого столу прозвучали кілька провідних напрямів діяльності в рамках проектів та стратегії до «1000-річчя міста», зокрема думка реалізовувати проекти паралельно, у тому числі – у рамках нещодавно започаткованого молодіжного конкурсу-фестивалю. Отже, тисячолітній ювілей Білої Церкви дійсно не так уже й далеко. Тож, щоб до цього часу місто мало по-справжньому туристично привабливий вигляд, починати треба вже сьогодні.
Наталія Вереснева