kopiika.com.ua

День Свободи та Гідності

Переглядів: 70Коментарі: 0

Минулого тижня, похмурого осіннього дня 21 листопада, у нашому місті, як і по всій Україні,  відзначили основоположну дату. Щоправда, у Білій Церкві цього дня традиційно вшановують українські революції та загиблих героїв двічі – офіційно й, так би мовити, на громадських засадах. 

Отже, зранку, о 10-й годині, відбулося покладання квітів з нагоди Дня Гідності та Свободи до стендів із портретами Героїв Небесної сотні та загиблих у боях з проросійськими окупантами містян. 

Перед покладанням квітів до знакової стели під хрестом міський голова Геннадій Дикий звернувся до присутніх на заході земляків. Мер наголосив, що без подій 2004-го та 2013-го років Україна не стала б собою – країною гордої нації, яка зі зброєю в руках відстоює своє споконвічне право на самоідентифікацію, на власну історію, свою правду у своїй хаті: «Тільки після 2004-го року ми чесно й відверто заговорили про складні сторінки нашої історії, що століттями замовчувалися раніше. Ми й мріяти не могли, що національний славень «Слава Україні – героям слава!» стане вселюдним і  використовуватиметься як офіційне вітання в Збройних силах. Раніше ми лише мріяли про Українську автокефальну церкву, проте нині вона потроху стає повсякденною реальністю… Багато на що можна нарікати сьогодні, живучи в умовах війни та безперервних провокацій з боку ворожої імперії. Проте ми – вільні, а у вільних є майбутнє. 

Дозволю собі нагадати, що немає в історії прикладу, коли б поневолена нація була успішною, самодостатньою й заможною. Таким можуть бути лише вільні та гідні. Щоправда, успіх не приходить сам по собі. Для його досягнення потрібно працювати не покладаючи рук, приймати відповідні закони і відстоювати свої інтереси у світі. Також нагадаю, що жодна революція ніколи не обходилася без білоцерківців. Завдяки, зокрема, і нашим революційним землякам, можемо розповідати дітям правдиву історію як про всі останні події в державі та Білій Церкві, так і про славетну історію минувшини. Слава Україні!» 

Згодом благочинний Білоцерківського району Української православної церкви Київського патріархату, настоятель парафії Покрови Божої Матері протоієрей Микола Гопайнич провів молебень за Героїв Небесної сотні, усіх тих, хто віддав життя за гідність, свободу та незалежність України. Не обійшлося без щирих промов громадян.  

З авторськими віршами, присвяченими подіям на майдані Незалежності в Києві, виступили вихованці зразкової літературної студії «Первоцвіт» Центру позашкільної освіти та професійного самовизначення учнівської молоді «Соняшник» – Святослав Петришин, Анастасія Гутник та Анна Романюк. Народна аматорська капела «Оберіг» школи мистецтв №3 (керівник – Ірина Афанащенко) натх-ненно виконала пісні про Україну. 

Урешті вічну пам’ять борців за гідність, свободу та незалежність України – Героїв Небесної сотні, бійців, які не повернулися з АТО, – присутні вшанували хвилиною мовчання. Насамкінець до портретів на стелі учасники урочистого мітингу поклали квіти та поминальні церковні лампадки. 

О 16-й годині того ж дня відбулася друга (неофіційна) частина міських святкувань. Біля пам’ятного знака Героям Небесної сотні в парку Слави, неподалік дерев’яного храму УПЦ КП на честь Св. Петра Калнишевського, відбулася друга поминальна панахида. Кілька десятків містян традиційно зібралося там, аби помолитися за душі героїчних українців та покласти синьо-жовті букети до підніжжя меморіального знака з написом «Борітеся – поборете!».  Варто зауважити, що молитва в парку Слави вирізняється якоюсь особливою щирістю та душевною 

сентиментальністю. 

Р. S.

День Гідності та Свободи відзначається в Україні щорічно, згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року – з метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження та донесення до сучасного й  майбутніх поколінь об’єктивної інформації щодо доленосних подій в Україні початку ХХІ століття, а також віддання належної шани патріотизмові та мужності громадян, які восени 2004 року та в листопаді 2013-го – лютому 2014-го років стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів України та її європейського вибору.

Олександр Виговський