kopiika.com.ua

Дітям – про видатного земляка

Переглядів: 53Коментарі: 0

Плекати в дитячих душах українство, поглиблювати в підростаючого покоління білоцерківців знання про історію рідного краю та його видатних особистостей – з такою шляхетною метою працівники бібліотеки-філії №1 19 вересня запросили учнів школи №1 у літературну мандрівку добою гетьмана Івана Мазепи. 

 

Завідувач книгозбірні Т. Качанова представила юним читачам книжкову виставку «Іван Мазепа: погляд крізь століття» із широкою добіркою книг, присвячених цьому визначному українському політичному, державному, культурному, громадському діячеві й меценату – вихідцю із с. Мазепинці Білоцерківського району. А розібратися нарешті остаточно, ким був наш земляк Мазепа – зрадником чи патріотом, допомогла школярам запрошена на зустріч білоцерківська письменниця Г. Ручай – авторка книги оповідань «Іван Мазепа і я», що вийшла 2016 р. у серії «12 балів» видавництва «Зелений пес».
 
Опираючись на художні твори Байрона, Пушкіна, історичні праці Вольтера, Меріме, Костомарова, письменниця описала епізоди життя Мазепи, акцентуючи свою увагу на його юних роках (служба при дворі польського короля Яна-Казиміра, перехід до Війська Запорозького) та створенні міфології про зрадництво гетьмана. 
 
Книжка розрахована на дітей молодшого та середнього шкільного віку. Вона має не лише художньо-пізнавальний, а й навчальний характер, адже містить наприкінці основного тексту хронологічну таблицю, що дозволяє використовувати книжку як додатковий матеріал на уроках історії України та літератури, для написання рефератів, підготовки до відкритих уроків, написання творів тощо.
 
Історія Івана Мазепи подана через сприйняття сучасних школярів, які разом з учителем прагнуть з’ясувати складні обставини тієї доби. Авторка відобразила шкільний конфлікт: хлопців із Мазепинців сусіди із с. Дрозди дражнять «зрадниками», вони у відповідь лізуть битися. Але мудрий директор не викликає батьків, не робить записів у щоденниках – він збирає винуватців у своєму кабінеті й дає завдання: самостійно розібратися в тому, що сталося з гетьманом Іваном Мазепою, чому він мав таку суперечливу долю. 
Розповідаючи дітям про історичну роль І. Мазепи, Г. Ручай наводила паралелі з інших, ближчих до нас, часів, окреслюючи долі тих достойників, що прагнули повного відділення від Росії. 
 
Аудиторія спільно з письменницею дійшла висновку: з періодичністю в майже кожних 100 років українці роблять одну й ту саму помилку: залишаються в орбіті Москви й потерпають від такого рішення. Тож саме час виконати місію, що припала на наше покоління, – переломити хід історії, назавше звільнитися від російського впливу, зробити те, чого так прагнув наш земляк – по суті, останній повноважний гетьман обох берегів Дніпра 1687-1709 рр. – Іван Мазепа.
—  Олена Литвинова