kopiika.com.ua

Громадський форум «За українську мову»: мовне питання в «Іграх патріотів»

Переглядів: 99Коментарі: 0

Образний вислів про «Ігри патріотів» та парадоксальну ситуацію, що склалася навколо «мовного закону», і про незаперечне право української мови в українській державі емоційно висловився український мовознавець, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко – під час громадського форуму, що минулими вихідними відбувся в  білоцерківському Кінотеатрі ім. О. Довженка.

Громадський форум «За українську мову» відбувся за ініціативи Всеукраїнського об'єднання українок «Яворина», Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» та Всеукраїнського об'єднання «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка – і став, за словами організаторів, уже четвертим на Київщині. 

Як відомо, 4 жовтня Верховною Радою України в першому читанні був прийнятий «мовний» законопроект 5670-д. Багато положень цього документа викликають гостре протиріччя в  багатьох українців. І хоча це лише перше читання, але активна українська громада висловлює несприйняття документа, обурюється  «суперечливими положеннями та маніпулюванням понять у прийнятому законі».

Учасників форуму на початку заходу привітали творчі колективи Білоцерківщини: Народний аматорський хор «Від серця до серця», колектив школи мистецтв №5 Білої Церкви. Після того як учасники форуму насолодилися українською піснею, було оголошено мету зібрання: розглянути основні принципові розбіжності, з тим щоб висловити незгоду із законом та скласти резолюцію.  «Основна наша вимога – усунення суперечливих формулювань, які заперечують функціонування української мови в усіх сферах життя в Україні», – наголосила ведуча форуму, голова підрозділу на Київщині ВО українок «Яворина» Ольга Філюк.

З вітальним словом до присутніх виступив секретар Білоцерківської міськради Вадим Кошель (представник фракції ВО Свобода»). Своє обурення про те, що на 28-му році незалежної держави Україна ще не вирішила таке важливе питання, висловив керівник Білоцерківської станиці Київського крайового братства ОУН-УПА, Почесний громадянин м. Біла Церква Теодор Дячун: «Така ситуація говорить про «паперову» незалежність. Але – мусимо захистити рідну мову!» 

Тема зібрання, звичайно, цікава всім верствам населення, хто небайдуже розглядає й аналізує процеси навколо «мовного питання». Власне, про те, що наразі в Україні політичні амбіції часто перемагають логічні кроки щодо державної політики в мовному питанні, говорив майже кожен спікер на форумі. Серед основних спікерів цього заходу виступила доктор філологічних наук, професор НУ «Львівська Політехніка», народний депутат України від ВО «Свобода»  сьомого скликання Ірина Фаріон, яка звернула увагу на протиріччя положень прийнятого закону (у розділах про мову судочинства та мову академічної освіти, положення про мови меншин тощо).

Також витупила письменниця, педагог, член Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах життя України при Міністерстві культури Лариса Ніцой. Вона акцентувала, що законотворці неправильно  вказують на те, що під час складання пунктів закону врахували думки громадських організацій.

Свою громадянську позицію стосовно парадоксальної ситуації («в УКРАЇНСЬКІЙ державі боротися за права та захищати УКРАЇНСЬКУ мову?!») висловили мешканці Білої Церкви – письменниця Таїна Братченко; поет, член НСПУ, голова Білоцерківської організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» Володимир Іванців; письменник, журналіст Олександр Виговський. 

У залі були присутніми й теж проголосували за спільну резолюцію зібрання депутати районних та обласних рад (ВО «Свобода»). Цей резолюційний документ, за який проголосували учасники форуму, буде передано до Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради України – з метою вплинути на законотворчі процеси та становлення української мови.

Наталія Вереснева