kopiika.com.ua

Гуртом – проти екологічного лиха

Переглядів: 20Коментарі: 0
 
Уже кілька тижнів громада, що проживає на території басейну р. Рось Київської та Черкаської областей, включно з білоцерківцями, перебуває в стані глибокої стурбованості та занепокоєння через високу ймовірність екологічної катастрофи. 
З 18.07.2019 р., відколи на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України було розміщено повідомлення про планову діяльність ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» («РІКО») з питання розробки відкритим способом Тарасівського родовища у Володарському районі, над нашим регіоном завис дамоклів меч знищення 1000 га родючих сільськогосподарських земель, вирубки дерев урочища Дуб, зміління річки, потрапляння радіоактивних відходів до підземних вод та забруднення атмосфери дрібнозернистим піском і токсичними викидами. 
 
Для зупинення намірів підприємства з обмеженою відповідальністю задля власного збагачення перетворити наш регіон у зону екологічного лиха, 1 серпня на позачерговій 74-й сесії Білоцерківської міської ради було ухвалено рішення про створення робочої групи широкого регіонального представництва з питання дослідження умов і обставин діяльності ТОВ «РІКО» на Тарасівському родовищі. Уже 6 серпня робоча група оперативно провела своє перше засідання під головуванням секретаря міської ради В. Кошеля.
 

Звітуємо

У стислі строки була проведена низка запобіжних заходів щодо недопущення екологічного колапсу в регіоні.  Зокрема:
- проведено позачергові сесії Білоцерківської міської ради, Білоцерківської та Володарської районних рад;
- надіслано запити від органів місцевого самоврядування до Президента України, Верховної Ради України, Київської обласної державної адміністрації та Київської обласної ради, Міністерства екології та природних ресурсів, Білоцерківського лісового господарства, Державної служби геології та надр України, управління Держгеокадастру в Київській області тощо;
- подано запити від  депутата Київської облради М. Запаскіна до Державної служби геології та надр України, Мінекології, Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації з приводу надання дозвільних документів ТОВ «РІКО» без погодження з органами самоврядування та без оцінки впливу на довкілля;
- відбулися засідання Громадської ради при виконавчому комітеті Білоцерківської міської ради, Громадської ради при Білоцерківській районній державній адміністрації, а у Володарському районі заснували постійно діючий координаційний штаб;
- проведено загальні збори громадян та території Маловільшанської, Фесюрівської, Фастівської сільських рад Білоцерківського району та с. Логвин Володарського району, на яких мешканці виступили категорично проти діяльності ТОВ «РІКО»;
- розроблено алгоритм проведення оцінки впливу на довкілля департаментом управління ЖКГ Білоцерківської міської ради;
- організовано збір підписів під колективними листами від громадськості до Міністерства екології та природних ресурсів і електронної петиції на сайті Президента України №22/066586-еп щодо заборони видобувати відкритим способом над річкою Рось розсипних циркон-рутил-ільменітових руд і титану.

Комунікуємо з представником компанії

У ході засідання робочої групи було заслухано представника ТОВ «РІКО» Я. Арсірія, котрий запевнив присутніх, що компанія готова надати відповіді на всі запитання щодо своєї діяльності. Пан Арсірій гаряче переконував, що розробка родовища вестиметься за новітніми технологіями з мінімалізацією шкоди довкіллю та закритим циклом водокористування, розбудовою транспортних артерій і збільшення кількості робочих місць у регіоні.   
Однак на фахову контраргументацію депутата Білоцерківської міської ради В. Панасова (геолога за освітою) з приводу недоцільності видобутку цирконію з надр землі сільськогосподарського призначення на експорт (Україна ним забезпечена); втрати фільтруючого шару піску в р. Рось, що призведе до появи у воді токсичних хімічних елементів; неможливості рекультивації грунтів, – уповноважений представник компанії не знайшов переконливих відповідей.
Не зміг Я. Арсірій дати роз’яснення й члену Білоцерківського виконавчого комітету В. Гнатюку щодо кінцевого бенефіціара; назви підприємства, яке проводило геологічну розвідку; наявності дозвільних документів; площі території, яка відчуватиме вплив роботи гірничо-добувного підприємства; вагових показників продукції, що транспортуватиметься дорогами Білої Церкви та ін. Тож пообіцяв підготувати офіційні відповіді на наступне засідання робочої групи.
Розставляємо крапки над «і»
Прямі й жорсткі запитання білоцерківського міського голови Г. Дикого, які він поставив у телефонному режимі речнику «РІКО», не додали останньому красномовства, проте розставили всі крапки над «і» в достовірності його запевнень щодо екологічної безпеки виробництва та економічної доцільності розробки  родовища. Спростування заяв Я. Арсірія від міського голови Г. Дикого прозвучало наступним чином:
- Ви обіцяєте закритий цикл водопостачання й водночас у своєму Повідомленні на сайті Міністерства екології та природних ресурсів заявляєте про намір використання двох потужних насосів та труби такого ж діаметру, яка застосовується нині для водопостачання м. Біла Церква і м. Умань. Перекачування води з р. Рось для ваших потреб, згідно з Повідомленням, буде набагато більшим, ніж зараз відбирається для потреб населення.
- Ви не можете надати чіткої відповіді, скільки тонн вантажів плануєте доставляти до міського залізничного вузла, якими шляхами плануєте користуватися і які місцеві дорожні покриття можуть витримати таке навантаження.
- Ви обіцяєте економічний ріст регіону, руйнуючи нашу екологію й пропонуючи кілька сотень робочих місць. Наразі ми маємо 300 вільних вакансій на заводі «Росава» з великою заробітною платнею.
Звісно, представник ТОВ «РІКО» зробив мужню спробу спростувати закиди Г. Дикого, тож говорив розлого, обіцяв багато, розводив руками… Нікого в залі так і не переконав.
Боротьба триває
Для продовження боротьби за екологічну безпеку робоча група напрацювала ряд завдань і наступних дій:
- доручити юридичному відділу Білоцерківської міськради підготувати 2 проекти рішень щодо звернень до Генеральної прокуратури та НАБУ з приводу законності видачі дозволів;
- покласти на ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» завдання підготувати перелік населених пунктів, що здійснюють водозабір нижче за течією від можливого місця розробки Тарасівського кар’єру й направити зразки звернень до цих населених пунктів;
- організувати протестний збір підписів жителів Білої Церкви до Президента та Верховної Ради силами управління ЖКГ;
- створити експертну групу для підготовки юридичної документації;
- запросити на наступне засідання представників Правобережної геологічної експедиції, Національного корпусу та ТОВ «РІКО»;
- підготувати перелік запитань до ТОВ «РІКО», на які потрібно мати офіційні відповіді.

Опираємося на думку фахівця

Щоб упевнитися в достовірності екологічної загрози через розробку відкритим способом Тарасівського циркон-ільменітового родовища в урочищі Дуб Володарського району, газета «Копійка» звернулася за коментарем до незаангажованого експерта – голови й співзасновника громадської організації «Ukrainian Nature Conservation Group», еколога міжнародної благодійної організації «Екологія – Право – Людина», автора 35-ти  природоохоронних публікацій та співавтора обґрунтувань, за якими створено близько 40 об’єктів природно-заповідного фонду України, Олексія Василюка.
-  Шкідливість впливу на довкілля гірничо-видобувного кар’єру на місці лісу та сільськогосподарських угідь – однозначна. Але панікувати не треба. Поки що на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України розміщено лише повідомлення про планову діяльність ТОВ «Рутил-ільменітова компанія» (http://eia.menr.gov.ua/places/view/4106–справа №20197174106). Це тільки початок процедури. 
Треба слідкувати, коли за цим номером на сайті з’явиться звіт ТОВ «РІКО» про оцінку впливу на довкілля (ОВД). Відтоді треба подавати зауваження й пропозиції, на які Мінекології зобов’язане реагувати. Пропозиції можна давати до змісту звіту протягом 20 робочих днів з оприлюднення. 
Маю зауважити: щодо цієї процедури уповноважений орган – Мінприроди, тому Київська ОДА тут узагалі ні до чого. Громадські слухання будуть проведені в рамках оцінки впливу на довкілля. Адже урочище Дуб – це не власність громад, а лісовий фонд держави. Саме держава й буде вирішувати його долю.
У пропозиціях до звіту раджу ставити багато-багато запитань: чи не висохне річка? яким буде вплив на флору й фауну, на здоров’я людей? і т. д. Чим більше буде таких листів, тим довше чиновники будуть їх опрацьовувати й надавати відповіді, що зауваження й пропозиції враховані. Якщо ж Міністерство спробує такі запити проігнорувати, це можна оскаржити в суді. Так ми реально можемо вплинути на ситуацію. 
Раніше було складно: виробничники просто проходили екологічну експертизу, отримували дозвільні підписи й важко було їм протидіяти. А нині ми вже маємо досвід з отримання негативних висновків Мінекології. Свіжий приклад – запланований видобуток берилію в Житомирській області. Ще на першому етапі прокуратура заборонила інвестору здійснювати  таку діяльність. Тому не треба впадати в крайнощі, перекривати магістральні траси, виводити людей на вуличні протести. Працюємо в правовому полі. 
Зі свого боку, ми, як представники природозахисної організації, можемо запевнити читачів газети в тому, що постійно моніторимо реєстр ОВД Мінекології й на звіт ТОВ «РІКО» відреагуємо вчасно. Надамо вам приклад юридично правильного оформлення пропозицій до звіту. Від нашої організації вони гарантовано будуть надіслані. Борімося – і поборемо!                                                     
            — Олена Литвинова