kopiika.com.ua

Хочеш бути маргіналом? Розмовляй російською…

Переглядів: 97Коментарі: 0

Минулого тижня, Верховна Рада України в першому читанні ухвалила проект закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» під №5670-д. За нього віддали свої голоси 261 депутат. 

Законопроект № 5670-д внесла на розгляд група депутатів на чолі з головою парламентського Комітету з питань культури і духовності Миколою Княжицьким. Зауважимо, що проект Княжицького був одним із чотирьох у подібному напрямку, з яких нардепи обирали такий, що прийде на зміну так званому закону Колісніченка-Ківалова, що на початку поточного року був визнаний  Конституційним Судом України неконституційним. Отже, про що йдеться в законопроекті?

По-перше, він передбачає появу уповноваженого із захисту державної мови з важелями впливу на порушників, якого призначає Кабінет Міністрів на п’ять років. Уповноважений не буде держслужбовцем, але за умовами оплати праці й соціального забезпечення його негласно прирівняно до посади міністра.

Українська мова є обов’язковою в судах, кримінальних провадженнях, війську, органах державної влади та місцевого самоврядування, освітніх та наукових закладах, лікарнях, на пошті, у сфері телекомунікаційних послуг. Ця позиція також поширюється на документообіг у згаданих установах та інституціях.

Зареєстровані в Україні друковані ЗМІ мають видаватися державною мовою (може бути кілька версій додатково іншими мовами, але українською – першочергово). Також державною мовою мають транслюватися теле- та радіопрограми (крім пісень; а щодо інформаційних продуктів для національних меншин передбачаються квоти) та подаватися реклама. І тільки інформагентства можуть послуговуватися «також іншими мовами, дотримуючись загальновизнаних етично-моральних норм слововживання», відповідно до порівняльної таблиці законопроекту 5670-д.

Споживач отримує право на надання інформації про продукт державною мовою. Інформація про товари в інтернет-магазинах має подаватися українською, але може також дублюватися іншими мовами за бажанням продавця.

У Верховній Раді депутати зобов’язуються виступати лише державною мовою. Іншими мовами в парламенті можуть виступати негромадяни України, але в стенограмі засідань їхні промови також мають подаватися українською.

Географічні назви в Україні подаються тільки державною мовою.

Порушення цього закону прирівнюється до адміністративного правопорушення й передбачає штраф, а повторне порушення протягом року може спричинити позбавлення права обіймати певну посаду чи займатися певною діяльністю.

Публічне приниження чи зневажання державної мови прирівнюється до наруги над Державним прапором, Гімном чи Гербом і карається штрафом, арештом до шести місяців або позбавленням волі на термін до трьох років.

Загалом «законопроект Княжицького» пропонує внести зміни до майже п’ятдесяти різноманітних, наразі діючих в Україні кодексів, законів і положень, таким чином змінюючи всю теперішню конфігурацію мовного сектора.  

Післямова 

Треба сказати, що даний законопроект викликав критику з обох флангів – як зліва, так і справа. Націоналісти нарікають, що він продовжить «еру мови агресора в Україні», натомість крайні  «рашисти» з поміркованими моралістами передбачають зловживання, можливість тиску на чиновників і корупцію на грунті мовних засад.  Подейкують, що під тиском опонентів депутат Княжицький вилучив із законопроекту кілька найбільш «валідольних» пунктів, як-от комісію зі стандартів державної мови та інспекторів на місцях, які буцімто отримали б невідповідні повноваження й ризиковані впливи на місцевих чиновників. 

Тільки після цього начебто за проект погодилась голосувати фракція БПП у ВР, що й посприяло прийняттю законопроекту в першому читанні. Усі проросійські фракції на чолі з Опоблоком традиційно  голосували проти.

Олександр Виговський