kopiika.com.ua

Як захиститися від колекторів?

Переглядів: 112Коментарі: 0

На жаль, сьогодні громадяни, узявши гроші в борг, часто зустрічаються з неприємною діяльністю колекторських компаній. Їхня основна мета – це стягнення боргів із боржників. Цю послугу колекторські компанії надають  кредиторам – банкам, іншим організаціям. У такому разі колектор виступає посередником між кредитором і боржником, купуючи право вимоги до боржників. Тобто колектор фактично набуває статусу нового кредитора й має право вимагати оплатити борги.

Як в Україні регулюється діяльність колекторів?

Діяльність колекторів не врегульована жодним спеціальним законодавчим актом. Водночас, вона прямо не заборонена законом. 

Так, підставою для виконання колекторською організацією своїх функцій може слугувати договір, що укладається між нею та кредитором. Використовуються такі види договорів: доручення, відступлення права вимоги чи договір факторингу. 

Пам’ятайте! У будь-якому разі в боржника є право вимагати ознайомитись із документами, які є підставою для пред’явлення вимог оплатити борги. Вимагайте надати копію договору, інформацію про колектора, а також не забувайте про право вимагати надати вам копії цих документів.

УВАГА! Боржник має право не виконувати свого обов’язку новому кредиторові до надання боржникові доказів (документів) переходу до нового кредитора прав у зобов’язанні оплатити борг. 

 

Як протидіяти колекторам?

 

Будь-який збір інформації про фізичну особу без її згоди є незаконним. У разі порушення своїх прав громадянин може звернутися зі скаргою на незаконні дії, пов’язані зі збором, зберіганням і обробкою його персональних даних до спеціально уповноваженого органу або до суду. 

Нерідко дії представників колекторських компаній виходять за рамки правового поля настільки, що містять у собі ознаки складу злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України, а саме: порушення недоторканності приватного життя, вимагання, примушування до виконання чи невиконання договірних зобов’язань. 

Якщо громадянин постраждав від таких дій з боку колекторів, йому  потрібно звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до поліції.

Отже, одним і єдиним законним методом стягнення боргу є звернення до суду. Колектори часто діють методом залякування та тиску, написанням листів, претензій у психологічно наполегливій формі, використовують у переписці складні, незрозумілі терміни, необґрунтовані суми. Є навіть випадки, коли колектори надсилають фальшиві рішення суду про стягнення боргу. 

Людина під таким тиском інколи погоджується віддати суму грошей, яку вимагають, аби тільки їй дали спокій. Але якщо уважно читати листи колекторських агентств, то може виявитися, що інформація надається людині з перекрученням змісту, термінів і понять. 

Як поводитися, коли до вас прийшли колектори?

1.Тримати себе в руках. Зберігати спокій і почуття самоповаги.

2. Не піддаватися на провокації.

3. Попросити ваших візитерів представитися, надати документи, що посвідчують особу.

4.  Пам’ятайте про ваше право не спілкуватися з колекторами. Тим більше не варто розмовляти, якщо ці особи відмовляються називати себе. 

Увага! Ви маєте право  не відчиняти їм двері свого помешкання.

5.  Категорично не рекомендуємо відповідати на запитання щодо права власності на квартиру чи інше майно.

6.  Як максимум можна взяти для ознайомлення папери, які принесли колектори. Але при цьому не надавати свої власні документи! 

7. Якщо будуть «ломитися» у двері  –  виклийте поліцію.

8. Якщо вимоги будуть протиправними (моральний тиск, переслідування, повторні візити, телефонні дзвінки, погрози), слід звернутися до поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення.

 

Чи можуть колекторські організації самі примусово стягнути борг?

Колектори не мають права примусово стягувати заборгованість. Водночас вони мають право звернутися до суду з метою стягнення переуступленого їм боргу й у випадку позитивного рішення суду звертатися до виконавчої служби для стягнення заборгованості. Однак колектори вкрай рідко вдаються до судового стягнення заборгованості. Відбувається це з ряду причин: небажання нести додаткові часові та грошові витрати, відсутність доказової бази за вашим боргом, безпідставність висунутих до боржника вимог чи  безперспективність примусового стягнення боргу в порядку виконавчого провадження тощо.

Пам’ятайте! Якщо до вас завітали колектори, варто негайно звертатися за  професійною правовою допомогою. 

Ольга Настіна, к.ю.н., 

голова ГО «Правова єдність» 

Безкоштовну юридичну консультацію можна отримати за адресою: вул. Леваневського, 55 (приміщення філії бібліотеки №8).