kopiika.com.ua

Якщо особа не хоче виписуватися із житла власника

Переглядів: 623Коментарі: 0

Ще близько 10 років тому вживався термін «прописка», під яким розуміли процедуру отримання дозволів на проживання в конкретному помешканні. Наразі, після внесення відповідних змін до законодавства, вживається термін «реєстрація». Усі громадяни, які проживають на території України, зобов’язані зареєструватися за своїм місцем проживання. Інакше за невиконання такого обов’язку буде накладено штраф.

Часто так буває, що у квартирі «прописана» людина (або навіть декілька),  яка фактично в ній не проживає, але, оскільки вона рахується такою, що там проживає, то власнику необхідно оплачувати за неї комунальні послуги. Допомогти у вирішенні цієї проблеми може зняття з реєстрації (виписка) такої особи.
 
Підстави для «виписки» 
Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
1. Заяви особи.
2. Судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
3. Свідоцтва про смерть.
4. Паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку.
5. Інших документів, які свідчать про припинення:
•  підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;
• підстав для проживання або перебування особи в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
• підстав на право користування житловим приміщенням.
 
Добровільна та примусова «виписки»
Як бачимо, «виписка», як правило, є добровільною або примусовою.
І якщо з добровільною «випискою» начебто все зрозуміло і ніяких особливих труднощів вона не викликає, то з примусовою не все так просто.
По-перше, примусово «виписати» особу можна тільки через суд і у випадку, коли вона не є власником/співвласником житла, у якому прописана.
По-друге, згідно зі ст.71 діючого Житлового кодексу УРСР, має бути встановлений факт відсутності проживання зареєстрованої особи в цьому приміщенні більше, ніж 6 місяців. Цей факт встановлюється комісією ЖЕКу, яка складає відповідний акт, або показами свідків (не менше двох).
Суд врахує всі докази, і якщо визнає причини непроживання зареєстрованої особи неповажними, то винесе відповідне рішення. 
Звертаємо  увагу, що суд не здійснює «виписку», а лише визнає особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням. Отримавши таке рішення суду, потрібно буде звернутися до відповідних територіальних органів реєстрації, які й завершать цю нелегку процедуру.
 
Інна Малишко, 
старший юрист 
ГО «Правова єдність» 
 
 Безкоштовну 
юридичну консультацію 
можна отримати за адресою: вул. Леваневського, 55 
(приміщення філії бібліотеки №8)