kopiika.com.ua

Константинополь: Московського патріархату в Україні більше немає. Офіційно!

Переглядів: 55Коментарі: 0

Нещодавнє рішення синоду Вселенського патріархату скасувало юрисдикцію Російської церкви над українським єпископатом, відтак нині (офіційно) усі православні архієреї України вважаються служителями Вселенського престолу, незалежно від того, до якої з трьох церков вони належали раніше. Відтак, мусять чекати на директиви Константинополя щодо своїх подальших дій, вважають у Вселенському патріархаті Константинополя.

Протягом найближчого часу Вселенський патріархат скличе Об'єднавчий собор, який створить церкву під назвою «Православна церква в Україні». Саме вона отримає томос про автокефалію (грамоту про незалежність) від Константинополя й стане єдиною канонічною церквою в державі. Запрошення до участі в соборі отримають усі православні єпископи, які перебувають в України, незалежно від того, до якої церкви вони належали раніше.

Про позицію Константинополя стосовно нинішнього становища православної церкви в Україні розповів світовим ЗМІ впливовий архієрей Константинопольської церкви, представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков, доктор богослов'я, який давно та глибоко займається українською проблематикою, Архієпископ Тельміський Іов (Геча).

Попри те, що владика Іов не наважується спрогнозувати точну дату видання «українського томоса», на його думку, здобуття самостійності Українською церквою не призведе ані до розколу в світовому православ'ї, ані до спалаху релігійної напруги в Україні. Зокрема, Іов зауважив: «Після подій 2014 року Україна вже ніколи не буде ані політичною, ані церковною колонією Росії. Як свідчить стан православної церкви в Україні, вона вже давно за всіма належними критеріями готова до статусу помісної автокефальної церкви… Дуже багато людей в Україні постраждало та страждає від війни на Донбасі. Багато людей через політичні питання, через агресію, яку, за їхніми словами, вони відчувають в Україні з боку Росії та через політику РПЦ, не знаходить собі місця в церкві Московського патріархату. До нас писали люди, які казали: ми більше не можемо, наша совість не дозволяє нам відвідувати ці храми, коли ми бачимо, що відбувається в нашій державі». 

З канонічної точки зору, 

в Україні УПЦ МП

 більше не існує 

Зрештою, констатував Архієпископ Іов, у певний момент «стало зрозуміло, що цей формат – адміністрування Російською церквою українського православ'я – не працює, а тому треба знайти інший формат, який міг би не тільки спасати людей, але й об'єднати їх. Єдиний подібний формат, який існує в православній церкві століттями і який міг би зарадити українській ситуації, – це  модель автокефалії».

Константинополь 

може відмінити 

автокефалію РПЦ

У разі затягування конфлікту між Москвою та Вселенським патріархом, наголосив Іов, Константинополь може відмінити автокефалію Російської церкви: «Деякі каноністи вважають, що  оскільки  нові патріархати, всі нові автокефалії були створені Вселенським патріархатом, то в певний момент (якщо Вселенський патріархат вважатиме це за потрібне) він може і скасувати цей статус». 

Чи означає це, що в певний момент Константинополь може просто скасувати Російську церкву, тим більше з огляду на розрив євхаристійного єднання із Вселенським патріархатом через українське питання? Виявляється, у принципі можливий такий варіант. Це підтвердив вельмишановний Архієпископ Іов: «Ми сподіваємося, що Православна церква Росії повернеться до розуму і єднання зі Вселенським престолом, бо Вселенський престол не бажає рвати відносин. Але якщо така конфліктна ситуація  продовжуватиметься довгий час, звичайно, Вселенський престол буде змушений приймати певні рішення, щоб забезпечити єдність церкви».

Підготував О. Виговський