kopiika.com.ua

Ліси «на відкуп»

Переглядів: 185Коментарі: 0

Чиновники з Уряду не полишають ідеї передачі в концесію українських лісів

Проваливши всі плани з приватизації державного майна (продано не більше 25% від запланованого за рік), чиновники намагаються поповнити казну за рахунок передачі стиглого лісу в експлуатацію приватникам, і це попри те, що цю ідею засудила як Європейська бізнес-асоціація, так і інші впливові міжнародні структури, які бачать у цьому банальний грабунок.

На думку експертів, концесія стане певною ширмою для приватизації найбільш корисних українських лісів.

Концесія 

чи розграбування?

Цікаво, що найбільшим апологетом передачі лісів у концесію виступає Міністерство економічного розвитку та торгівлі. По суті  Міністерство не пропонує нічого іншого, окрім приватизації за копійки державного майна та здачі в концесію на 50 і більше років. Крім лісів, пропонують «концесіозувати» річки та аеропорти, морські аеропорти й  навіть дороги. 

Як зазначив ідеолог «концесіонерства», заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Максим Нефьодов, здача об’єктів у концесію має принести державі 35 мільярдів доларів (!).

У реальності вона не принесла жодної копійки, оскільки не підготовлено  відповідних змін до законодавства й  запропонований ними вид концесії порушує безліч українських законів.

Концесія – це вид угоди про створення або реконструкцію за рахунок коштів інвестора (або – спільно з концедентом) об’єктів (як правило) нерухомого майна в державну власність, за рахунок чого інвестор отримує можливість експлуатувати об’єкт на оплатній основі, збираючи дохід на свою користь.

Іншими словами, держава передає майно в експлуатацію приватнику, а той має інвестувати гроші в розвиток і знімати плату за користування. Після певного періоду це майно знову переходить у державну експлуатацію. Здебільшого здають у концесію застарілі об’єкти інфраструктури, аби приватник полагодив їх за власний рахунок. Але ліси в концесію майже ніхто у  світі не здає.

4 липня 2017 р. Кабінет Міністрів затвердив концепцію стратегічного бачення управління державними підприємствами. Зокрема,  планується передача в концесію 333 об’єктів лісового господарства. Жодна країна Європи з розвиненою економікою не використовує концесійну модель управління. Лісове господарство України є бюджетним, при цьому від галузі до державної скарбниці у вигляді податків надходило 2-3 млрд грн на рік. Унаслідок концесії держава ризикує позбавитися цих виплат, оскільки майже весь дохід буде надходити до кишені приватника.

Громадська рада при Держлісагентстві вже заявила, що категорично виступає проти концесії у сфері лісового господарства.

«Концесія спрямована на заготівлю стиглої деревини й фактично ліквідує продуктивне вирощування лісу, тож призведе, як і в Росії, до відновлення вирубок другорядними породами; ніхто не захоче вкладати кошти з віддачею через 50-60 років», – ідеться  в тексті звернення ради до Прем’єр-міністра України.

Водночас, згідно з текстом звернення, частка стиглих лісів у балансі лісового господарства становить 8-10%, а термін вирощування лісу до рубки становить 80-100 років, тобто будуть віддані в концесію найбільш продуктивні ліси.

«Практично жодна з країн ЄС не використовує концесію в лісовому господарстві і вважає її неефективною для лісу. Канада, яка передала в концесію 77% стиглих лісів, сьогодні не може впоратися з лісовими пожежами», – наголошується  в  документі.

Автори звернення вважають, що в разі передачі лісгоспів у концесію, люди будуть обмежені в доступі до лісових ресурсів, тож будуть порушені їхні конституційні права. Також будуть знищені малий і середній бізнес, який спеціалізується на деревообробці й заготівлі, переробці грибів і ягід.

Водночас, навіть діючий закон «Про концесії» не передбачає можливості концесії лісів або держмайна лісгосппідприємств, як і не передбачали Лісовий і Земельний кодекси.

Громадська рада вважає, що Міністерству економічного розвитку й торгівлі ліпше було б перш за все зосередитися на спрощенні ведення бізнесу.

«Потребує затвердження стратегія розвитку лісового господарства; вона потребує також  нормативних актів про порядок реалізації деревини, про державну лісову охорону, які вже напрацьовані, а не внесення резонансних  рішень, у яких не буде підтримки в су-спільстві», – наголошується  у зверненні.

До складу Громадської ради входять представники Товариства лісників України, Європейської асоціації, ряду громадських організацій і об’єднань (у тому числі  екологічних, серед яких і Всеукраїнська екологічна ліга), а також підприємці-деревооброб-ники, правозахисники та інші.

Попри численні протести, в Уряді не відмовилися від ідеї концесії лісів, хоча цей процес був загальмований.

Державне – 

значить народне

Концесія взагалі дуже непопулярна річ у Європі, і загалом асоціюється з колоніальними часами, коли розвинуті капіталістичні країни брали «на відкуп» будівництво залізничних доріг, розробку корисних копалин малорозвинених держав третього світу. Таким чином за лічені роки вони контролювали всю економіку африканських чи азійських країн. Але українські чиновники, схоже, хочуть перетворити Україну в колоніальну державу, використавши цей, м’яко кажучи, не дуже вигідний метод використання державних ресурсів.

Варто їм нагадати, що в Конституції України є стаття 13, де сказано, що всі надра й  ресурси в нашій країні належать, у першу чергу, народу України. І тільки потім з’являється держава, яка від імені народу цими надрами та ресурсами розпоряджається. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині й  суспільству, тож передача в концесію лісу як ресурсу прямо суперечить Конституції України. Отже, не є винятком, що в майбутньому автори концесії лісів будуть нести відповідальність перед законом. 

А.Б. Костянюк, лісничий Томилівського лісництва 

ДП «Білоцерківське 

лісове господарство»