kopiika.com.ua

Мазепу реабілітовано!

Переглядів: 861Коментарі: 0

Нарешті справедливість потроху відвойовує позиції. Вселенський патріархат на чолі зі святійшим Варфоломієм не визнав канонічною анафему, накладену Петром І на українського гетьмана, нашого земляка Івана Мазепу. 

Як повідомляє ресурс Цензор. НЕТ, про це заявив представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Іов (Геча): «Незважаючи на положення щодо неканонічної анафеми, накладеної Російською церквою на гетьмана Мазепу, представники Вселенського патріархату її категорично не визнають, тому що вона запроваджена за політичними мотивами (як метод політично-ідеологічних репресій) і не мала жодних віросповідальних, богословських чи канонічних причин». 

Архієпископ Іов пояснив, що після першого руйнування російським військом Запорізької Січі в 1709-му році українське козацтво, що перейшло під кримський протекторат, повернулося під юрисдикцію Костянтинопольського патріархату, відтак Мазепа разом з Пилипом Орликом були одними з перших, хто став вірним Вселенському патріарху. 

Тут треба було б додати, що політична анафема уславленому гетьману, який як ніхто інший потрудився на ниві розбудови православних храмів в Україні, ніколи не визнавалася істинними українським церквами. Так, Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква, Українська православна церква Канади, Українська греко-католицька церква не визнають цю анафему й  продовжують служити молебні за упокій душі Мазепи.

У теперішній час з боку багатьох українських громадських діячів та церковних організацій різного канонічного статусу анафема критикується як політичний акт і до РПЦ висуваються вимоги щодо її офіційного скасування. 

Під тиском громадськості 30 квітня 2009 року голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української православної церкви Московського патріархату архімандрит Кирило заявив, що в РПЦ створена спеціальна комісія й вона може розглянути питання про зняття анафеми з Мазепи, коли навколо цього вщухнуть політичні суперечки. 

Судячи з усього, під впливом останніх подій у взаєминах України та Росії, московське духовенство вирішило не реабілітовувати нашого гетьмана. Слава Богу, московське духовенство далеко не «пуп православної віри», тим паче невдовзі взагалі ризикує потрапити в розряд розкольників та схизматиків. Інші, нормальні та адекватні, церкви, зробили свої висновки й  оприлюднили свої рішення. Зокрема, і щодо пана Івана Мазепи.

Олександр Виговський