kopiika.com.ua

Медкомісія військкомату не означатиме мобілізацію

Переглядів: 329Коментарі: 0

Скільки тривожних думок за одну мить виникає в матері чи дружини, коли вони чуєють у телефоні рідний голос, що із поспіхом повідомляє: «Вибач, затримуюся… Прийшов на реєстрацію щодо квартирної прописки, але сказали, що необхідно пройти перевірку на медкомісії у військкоматі!» 

Дійсно, у багатьох молодих людей серце неспокійно забилося, коли вони були вимушені відправитися на медичну комісію. І в них виникло запитання: чи насправді це відбувається відповідно до закону? Адже наразі інформації про наступну хвилю мобілізації з офіційних джерел не звучало. Отже, чи не означає це, що мобілізацію можуть розпочати, не повідомляючи про неї заздалегідь?

Як пояснив військовий комісар Білоцерківського об’єднаного військового комісаріату полковник Ігор Богданевич, немає нічого протиправного в тому, що громадян України просять пройти перевірку на медичній комісії.

- З метою виконання вимог нормативно-правових актів України, військовим комісаріатом проводиться робота щодо зарахування в запас Збройних сил України (та інших військових формувань) громадян України, які не досягли граничного віку перебування в запасі (до 60 років) і підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. 

- Хто перевіряє громадян по прибутті до військкомату, наприклад, з приводу перереєстрації місця проживання?

- Саме для визначення ступеня придатності військовозобов’язаного до військової служби за станом здоров’я та взяття на військовий облік – необхідно пройти медичний огляд. А ступінь придатності визначає військово-лікарська комісія. Зважте, якщо військовозобов’язаний змінює місце реєстрації (перепрописується), то він зобов’язаний (!) подати ці дані до військового комісаріату.  Це для того, щоб зафіксувати нову реєстрацію в  м. Біла Церква або Білоцерківському районі чи зняти військовозобов’язаного з військового обліку у військовому комісаріаті й поставити на облік в іншому обліковому  органі тощо. Це його безпосередній обов’язок, який регламентується Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» та Правилами військового обліку призовників і військовозобов’язаних, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921. Відповідно до наказу міністра оборони України №402 від 14.08.2008, медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації на особливий період – проводиться,   за рішенням військового комісара, військово-лікарською комісією військових комісаріатів. Повторний медичний огляд проводиться один раз на 5 років. Отже, якщо військовозобов’язаний раніше проходив військово-лікарську комісію і термін п’ять років вже минув, то він зобов’язаний пройти повторну медкомісію.  До речі, ця позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія військового комісаріату складається не з представників військового комісаріату, а з медичних працівників лікарень м. Біла Церква та Білоцерківського району, які призначаються рішенням виконавчого комітету. Але розташована вона саме у військовому комісаріаті, для зручності самих же громадян.

- З якою метою проводиться комісаріатом така робота?

- Хочу наголосити, що така робота не проводиться з метою мобілізації, а для того, щоб визначити в м. Біла Церква та Білоцерківському районні кількість осіб, придатних та непридатних до військової служби. І в разі виникнення мобілізації, у нас уже буде в наявності сформована картотека, яка надає актуальні дані про ситуацію в місті та районі.  Відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», вимоги військового комісара є обов’язковими для виконання громадянами.  Зрозуміло, що хвору людину ніхто призивати та залучати до зборів і навчань теж не буде, адже це перетвориться на проблему не лише для самої людини, її  родини, а, в першу чергу, для командирів, які не зможуть поставити хворій людині необхідні для виконання завдання. Таким чином, ми постійно оновлюємо важливу базу, яку використовуємо під час проведення зборів, навчань, черг мобілізації. І за такими оновленими  актуальними списками (даними) ми бачимо, який людський ресурс маємо. 

Військові збори проводяться періодично, практично кожного місяця, у різних військових частинах. Наприклад, весною цього року ми проводили збори в 72-й бригаді.

- Які є основні завдання комісаріату на сьогодні?

- Серед основних завдань військового комісаріату – призов громадян України на строкову службу та службу за контрактом, проведення зборів з оперативним резервом №1 та резервом №2, виконання заходів територіальної оборони, комплектування військових частин у  мирний та військовий час, призов офіцерів запасу тощо.  Що стосується соціальної підтримки, то інвалідам війни, учасникам бойових дій та ветеранам військової служби надаються один раз на рік санаторно-курортні путівки на оздоровлення (за кошти МОУ) до відповідних лікувально-профілактичних закладів; оформлюються одноразові грошові допомоги в разі втрати працездатності та встановлення групи інвалідності, пов’язані із виконанням і  проходженням військової служби; подаються документи на призначення військової пенсії. Звільнених військовослужбовців ми  направляємо на МСЕК для визначення відсотка втрати працездатності або групи інвалідності. 

Військовий комісар також нагадав про те, що наразі актуальним залишається така форма служби, як військова служба за контрактом.

Наталія Вереснева