kopiika.com.ua

Мобiльна виставка «Нiмцi в Украiнi: iсторiя i культура»

Переглядів: 73Коментарі: 0

Територія України постійно є місцем перетинання шляхів та історичних подій, так чи інакше пов’язаних з різними національностями, з історією їхнього розвитку. «Німецькій слід» в Україні можна знайти в промисловості та ремеслах, у архітектурі, у живопису, поетичному мистецтві... 

Доля стикала на цій землі, зокрема, українців та німців і в години непростих випробувань – у період Другої світової війни. Тому одним із важливих завдань для німецького народу постає саме створення позитивного іміджу Німеччини на українських теренах. А також, звичайно, – познайомити глядача з історією україно-німецьких відносин та з документальними цьому підтвердженнями.  

Асоціативний ряд сучасної молодої людини щодо Німеччини буде, певно, подібним до такого: «пиво», «Меркель», «Берлінська стіна», «Мерседес»… Але цікаво (і варто) було б дізнатися більше про взаємний вплив культур та подій у розрізі україно-німецьких відносин. 

У Білоцерківському краєзнавчому музеї 18 липня відбулося відкриття мобільної виставки «Німці в Україні: історія і культура».  Вона представляє собою – 24 великих стенди з матеріалами, фотографіями, схемами, різноманітною інформацією про життя та діяльність етнічних німців у різних територіальних зонах України – від Х століття до 1939 року. І вже на сьогодні продумана наступна розширена частина стенд-виставки, яка охопить період від 1939 до 2017 року. Ця пересувна виставка створена на основі проекту експерта з історії Альфреда Айсфельда, батьки якого народилися на Дніпропетровщині, а сам він – на Алтаї (Сибір). Згодом емігрував до Німеччини. 

Унікальність цього наукового проекту в тому, що знайдені документи, створені схеми та фото можна показати багатьом людям у різних містах, швидко й показово продемонструвати корисну та цікаву інформацію. 

Виставка проводиться під егідою управління культури, національності й релігій Київської обласної адміністрації та Ради німців в Україні. Співорганізатор та координатор виставки – голова Міжнародної громадської організації «Товариство німців України «Відергебурт» (Відродження)» Володимир Піньковський. Пан Володимир наголосив, що на території сучасної  України в період до початку Першої світової війни проживало близько 800 тисяч етнічних німців. Волинь і певні інші українські регіони віддавна, з ХІ століття, відчували вплив німецької культури, яскравих особливостей колоністів та землевласників, які були етнічними німцями. 

Скажімо, поява німецьких ремісничих колоній три століття тому викликана необхідністю розвитку певних галузей в Україні: в Одесі, Феодосії. Як розповідали координатори виставки, одним з прикладів незвичайної території, якою в ХІХ столітті опікувався герцог Ангальт-Кетенський, стали південні землі України – ті землі, які згодом почали називати «Асканія Нова» (сьогодні – біосферний заповідник).

«Ми встигли представити проект в українських обласних центрах, – наголошує пан Володимир. – Тепер на черзі такі міста, як Біла Церква, Кам’янець-Подільський тощо. Виставка двомовна, тому вона з успіхом вже була представлена автором, доктором Альфредом Айсфельдом, у Німеччині. Варто сказати, що автор (після певних подій в Україні та власної точки зору) відмовився від лінії «російські німці» й зосередився на розробці саме тематичної лінії «україно-німецька співпраця та зв’язки». Більше матеріалів (у тому числі по Київщині) – у вже сформованій книзі автора цього проекту, яка готується до друку й запланована для видання наприкінці 2019-го року. Федеральний уряд Німеччини зацікавлений у подібних іміджевих проектах».

Учасників виставки привітали представники інших національних товариств. І вже не вперше Білоцерківський краєзнавчий музей усіх гостинно приймає.

Перед початком відкриття виставки ми поспілкувалися з Русланою Ткач, керівником Білоцерківського осередку Товариства німців «Відродження», яка розповіла, що на даний момент у Білій Церкві проживає близько двохсот етнічних німців, 60 з яких входять у дане Товариство.

«Хочу запросити всіх наших краян на виставку! Подивитися приклади діяльності: парки, заводи, промисловість, витвори мистецтва – те, що було створено німцями ще до ХХ століття… А моє особливе запрошення – тим, у кого є німецьке коріння, хто прагне вивчати німецьку мову, ознайомитися з німецькою культурою, історією. Крім того, усіх вас ми чекаємо не лише на цій пересувній виставці, але й у нас у Товаристві, у нашому Німецькому домі (у Білій Церкві він знаходиться по вулиці Спартаків-

ській, 16).  Можна зателефонувати мені особисто (098 256 12 60), буду рада поспілкуватися на культурно-етнічну тематику. 

Ми щиро відкриті для всіх, хто цікавиться історією землі, на якій живемо, а також історією свого роду. Власне я очолюю німецьку громаду нещодавно, але наше Товариство функціонує більше 20-ти років. Ми намагаємося згуртовувати людей не лише з німецьким етнічним корінням, але й – зі спільними думками, культурно-соціальними прагненнями. Організація має хорошу підтримку від уряду Німеччини – для популяризації німецької мови та культури. У нас є вокальний ансамбль «Ховтунг» («Надія»), який співає німецькою. І ми часто беремо участь у етнофестивалях… 

Якщо ж пригадувати про особистості та яскраві архітектурні споруди в Білій Церкві, то хочу нагадати про відому стелу в дендропарку «Олександрія», що присвячена німецькому садівнику Августу Йєнцу. 53 роки він працював на родину Браницьких, розробляючи прекрасні паркові ансамблі, які ми з вами бачимо й до сьогодні». 

Отже, виставка має ознайомити глядачів з історією німців в Україні. На стендах матеріали розташовані за датами й періодами, а також – за географічним принципом. Варто нагадати, що експозиція пересувається не лише українськими містами, але побувала вже й у Чехії і, власне, у самій Німеччині. 

Тож за два тижні в зацікавлених білоцерківців буде можливість її розглянути, поцікавитися фото та матеріалами, які стосуються національного розмаїття української держави.

Наталія Вереснева