kopiika.com.ua

Мова об'єднує!

Переглядів: 76Коментарі: 0

По всій Україні, у різних містах, відбулася Всеукраїнська акція під назвою «Мова об’єднує». Харків, Львів, Івано-Франківськ, Дніпро – ось неповний перелік міст, де громадяни провели таку акцію на знак підтримки набуття чинності закону про державну мову. Українці вчергове  наголосили на важливості й значимості цієї події.

Активні представники білоцерківської громади минулого тижня також вийшли до меморіалу-банера Героям Небесної сотні в центрі міста для участі в акції. Організаторами в місті стали білоцерківські просвітяни та представники громадянського руху «Відсіч».
Як розповів голова Білоцерківського осередку ВУТ «Просвіта» Костянтин Климчук, цей день відзначили й на Сході й на Заході, у Києві та маленьких містечках: «Завдання прийнятого закону – об’єднати Україну, гарантувати кожному право на отримання інформації та послуг українською мовою! Ми дожили до абсурдної ситуації, коли маємо доводити, що преса та телебачення мають бути в Україні україномовними, що посадові особи мають застосовувати державну мову… Прийнятий закон не утискає нічиїх прав, оскільки частка контенту на ТБ, радіо залишається іноземною мовою. І введення його в дію відбуватиметься поступово. Він не регулює мову приватного спілкування – у побуті можна спілкуватися будь-якою мовою».
Як підкреслив Костянтин Климчук, просвітяни неодноразово виступали співорганізаторами літературних конкурсів та фестивалів, презентували книги: «Ми обов'язково відродимо формат і вуличних мистецьких акцій. З вересня до активних занять повернуться діти з літературної студії «Зухвалі романтики», а в січні нашою справою честі має бути відродження поетичного фестивалю «Соборний дзвін».
Під час акції на білоцерківській площі свої власні вірші читали молоді таланти Альона Коляда й Марія Хілініч, поети й літератори Андрій Кириченко, Тетяна Строкач, Ніна Ковальчук, Світлана Кващенко, Дмитро Максимчук. Звучали авторські поезії та твори Наталії Кузьмічової, Михайла Міняйла. 
Всеукраїнська акція «Мова об’єднує» надала можливість вийти на площу міста з патріотичною лірикою білоцерківській поетесі Ніні Ковальчук, яка нещодавно випустила свою збірку «Суцільні монологи». Вона надихнула присутніх своїми рядками про мову:
Мово рідна моя! Сила духу і міць!
Слово – праведний клич, 
оберіг і свобода.
Мова – правда віків, 
неприхований зміст,
єдність всіх поколінь і майбутнє народу!
«Я підтримую мовний закон, – стверджує пані Ніна. – Шкода тільки, що стільки часу втрачено й тільки на 28-му році незалежності він вступає в дію. Прикро, що ми, українці, досі маємо комусь пояснювати, доводити те, що природно й беззаперечно: є держава Україна, є українці і є державна мова – українська! Ми занадто довго толерантно ставилися до тих, хто не говорить і «не розуміє» українську, проживши десятки років, а то й усе життя в Україні… Варто закріпити традицію: на вулиці опн-ейр читати українською вірші! 
Я цілком підтримую такі починання, як нещодавній мистецький фестиваль Арт-Панорама, де знайшлося місце й для поезії. А найкраща популяризація – це живе спілкування українською мовою на різних рівнях! «Мова зникає, коли нею не говорять про любов» - мій  улюблений вислів про мову, який належить Сергію Жадану». 
Педагог і талановита поетка Тетяна Строкач також прочитала присутнім чарівну віршотворчість зі своєї збірки «Веселковий дивосвіт». Вона теж наголосила, що не може бути держави України без державної української мови: «А щоб краще навчитися володіти будь-якою мовою, потрібне живе спілкування, необхідно читати книги, слухати й дивитися... Українцям так уперто забороняли користуватися своєю мовою, що потрібно її вивчати – із садочка,  зі школи, бібліотеки. Потрібно більше книг – доступних і цікавих, а також продовжувати озвучувати мультфільми й кінофільми українською. 
Поступово, без примусовості, з дитинства й до зрілого віку».
Цього вечора кілька пісень заспівала вокалістка Оксана Кирута (учасниця колективу «Терниця»), яка не один раз як волонтер приїздила з концертами на схід України. Символічно, що одну з пісень присутні заспівали всі разом. 
Згадали учасники зустрічі й про загиблих воїнів, віддали їм шану. А також під час акції було зібрано майже півтори тисячі гривень на підтримку родини нещодавно загиблого в зоні бойових дій бійця Дмитра Лісовола. 
Дані соціологів свідчать, що більшість українців закон підтримує й, безперечно, усвідомлює важливість державного захисту української мови. Не можна не погодитися з тим, що саме українська мова – один з важливих, ключових факторів самоідентифікації, культурного та національного єднання, цілісності країни.