kopiika.com.ua

Мовчазна кінохроніка – голосніша пояснень

Переглядів: 517Коментарі: 0

 У Білій Церкві нещодавно презентували фотолітописи з української історії – періоду початку ХХ століття – у вигляді величезних збірок, книжок-альбомів, енциклопедичних видань, виданих за ініціативи та підтримки Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. Василя Стуса. Там же, у кінотеатрі ім. О. Довженка, відбулася презентація фільму документальної кінохроніки, кадри якої частково розкривають лаштунки театру історії.

Усіх присутніх – школярів, студентство, представників закладів виховання та культури міста – привітав білоцерківський міський голова Геннадій Дикий, підкресливши важливу роль знань та вміння аналізувати низку історичних фактів – у вихованні молоді, для створення впевненого майбутнього України. 
«…Відбувається визначна для Білої Церкви подія. Адже, дякуючи координаторам «Меморіалу», відновлюється правдива історія України. На жаль, дуже багато років наша держава була під гнітом тих чи інших сусідніх держав і через це не висвітлювалася наша реальна, правдива історія, а про героїв розповідали як про зрадників. 
Мені дуже приємно, що сьогодні в цьому великому залі переважна більшість – молодь, яка завтра піде в доросле життя, створюватиме нову історію й, разом з тим, розповідатиме своїм дітям правду про минуле, – акцентував міський голова. – Вони слухатимуть правду про Голодомор, про інші події. А для цього й потрібно піднімати архівні матеріали, видавати фільми, книжки й розповідати, як усе  насправді відбувалося на цій землі. Щоб ми самі могли усвідомити: тільки вільна нація зможе стати самодостатньою та щасливою!».
І, більш того, мер звернув особливу увагу присутніх на те, що в одній із презентованих книжок-фотолітописів про історію Української повстанської армії (видання 2018 року) знаходяться світлини білоцерківця Теодора Дячуна, ветерана УПА, керівника Білоцерківської станиці братства ОУН-УПА ім. Василя Якуб'яка Київського крайового братства ОУН-УПА, комбатанта Української повстанської армії. І виявилося це лише згодом, адже спочатку вважали, що на фото – зображення  «невідомого бійця УПА», але  вчасно розпізнали «героя нашого часу», земляка-білоцерківця.
Учасник і свідок буремних подій ХХ століття, Почесний громадянин Білої Церкви Теодор Дячун був запрошений на цей захід, і у  своєму слові до присутніх він підкреслив важливість знань про минуле, наголосив на важливості активної участі в подіях – тодішніх і теперішніх: «…Сучасна молодь знає небагато про тяжку боротьбу УПА. Інколи важко навіть уявити складності того минулого життя… От тому й потрібні такі книжки! Будуйте Україну, за яку боролись українські повстанці». Ветеранові УПА вручили подарункові видання, зокрема й ті, де містяться його фотографії. 
Заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. В. Стуса Богдан Моркляник від імені всієї організації (голова – Степан Кубів) подякував молоді за увагу до такої непростої історичної тематики. А також він розповів про ідею створення саме фотолітописів: автори цих книжок мотивувалися тим, що сучасна молодь більш активно сприймає інформацію – через картинку, фото, через ілюстрації. Тож це такий формат, коли історія доноситиметься до читача через живі емоції світлин. 
«…Причини багатьох поразок криються в  історії. У ХХ столітті Україна опинилася в  колоніальних умовах – і потім десятиліттями доводила «свою необхідність». Минулого року в травні на базі університету імені Т. Шевченка було проведено наукову конференцію (більше 200 учасників-науковців!). На базі створених праць, різних тез ми сьогодні також створили книжку, яку ви, білоцерківці, зможете подивитися, з якою можна глибоко ознайомитися. Фотолітописи промовляють до нас – через  емоції, а історія має ставати ближче до людей. Уже не хочеться читати ані штучної «пластикової історії», ані історичних підручників зі скривдженої історії… Тому фотолітописи подають справжній, непідробний фактаж». 
Пан Богдан проінформував, що солідна частина цього книжкового надбання буде передана до Центральної бібліотечної системи міста Біла Церква. 
Заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. В. Стуса Юрій Баланюк розповів про роботу над фільмом «За Україну, за її волю! (Миттєвості української історії)». Фільм, створений режисером Сергієм Буковським із давніх кадрів реальних відеозйомок, висвітлює події 1917–1921 років, Українську національну революцію, коли зерна незгоди між побратимами не втримали цілісності української нації. 
Як наголосив у цитатах пан Баланюк, Отто фон Бісмарк зробив стільки для Німеччини – скільки Джордж Вашингтон для становлення Америки, тобто вони створили сильні монолітні держави: «І саме Бісмарк говорив, що чобіт ворога приходить туди, де програє вчитель та священик!»
У великій залі кінотеатру 16-го січня демонструвалося кіно про створення української національної сили та складність формування політичної нації українців на початку минулого століття. І, безумовно, фільм виграє завдяки вагомому слову на початку стрічки – від одного із засновників Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» Левка Лук’яненка: «Уже сьогодні, у ХХІ столітті, ми є свідками, як відроджується політична українська нація, яка століття тому не змогла втриматися!»
Документальну кінохроніку цього дня переглянули школярі, студенти, викладачі навчальних закладів Білої Церкви, бібліотекарі, представники різних кіл інтелігенції міста. 
А серед  презентованих видань, які потрапили на полиці центральної бібліотеки в Білій Церкві, є, зокрема, наступні:
1. Фотолітопис «За Україну, за її волю, за честь і волю, за народ!», присвячений 100-річчю Української національної революції 1917-1921 рр. («For Ukraine, for its Destiny, for Honour and Freedom, for the People»). (Українська, English).
2. Книга «Уряди України: на шляху відновлення та утвердження державності» (Українська, English). Фотолітопис присвячений 100-річчю утворення першого українського уряду. Видання містить як архівні фотографії членів Генерального Секретаріату Української Центральної Ради, так і фотографії членів сучасного Уряду України.
3. Фотолітопис «Біловезька угода. 8 грудня 1991 року. Точка неповернення» (Українська, English).  Приурочений 25-річчю Біловезької угоди – угоди, яка стала точкою відліку нової епохи. 
4. Фотолітопис «Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених». (Українська).
Ця книга-фотолітопис містить світлини, які ілюструють ключові моменти 25-літньої історії незалежності нашої держави. У ній  вміщені спогади про 25 років незалежності нашої держави. Спогади про те, як крок за кроком долала Україна дороги миру і війни. Одна світлина твориться в середньому за секунду-дві. А цих секунд за 25 років було аж понад 789 мільйонів. 
5. Фотолітопис «Українська повстанська армія 1942–1954».  (Українська).
До 75-ліття створення УПА. Фотоальбом  присвячений історії Української повстанської армії.  У виданні опубліковано максимальний комплекс фотоматеріалів, що стосуються українського визвольного руху 1920-1950 років. 
6. Фотолітопис «Майдан: Революція гідності» («Maidan: The revolution of dignity»). (Українська, English).
7. «Читанка» – перший шкільний підручник, укладений живою народною українською мовою (підготований до друку в грудні 1836 року, виданий у 1850 та 1853 роках). Ідейна й творча спадщина М. Шашкевича стала скарбом для українського просвітництва. Проілюстровано книгу малюнками академіка Василя Касіяна. 
8. Збірник матеріалів Міжнародної конференції «Штучні голоди в Україні ХХ століття» (16 травня 2018 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася міжнародна конференція на цю тему).
Тож відтепер кожен читач, відвідувач бібліотеки зможе погортати сторінки з історичними світлинами, які розповідають про історію України, наближену до справжнього фактажу та подій минулого століття.
Наталія Вереснева