kopiika.com.ua

Пізнати більше - і зробити усвідомлений вибір!

Переглядів: 153Коментарі: 0

У світі налічується більше 40 тисяч видів діяльності. Що обрати молоді на початку життєвого шляху? Багато ентузіастів змінює наш світ, інколи навіть не маючи закінченої академічної освіти. Генії жили в  історичному минулому – Томас Едісон, Пікассо, а ще – Хемінгуей, Мікеланджело, Генрі Форд, Джон Рокфеллер, сучасники - Білл Гейтс, Стів Джобс… 

Але важливо – визначитися із самою суттю діяльності. Отже, багато запитань постає перед молоддю: закінчувати школу та отримувати спеціальну професійну освіту, набувати життєвого досвіду чи все ж таки навчатися в закладі вищої освіти? 

У Білій Церкві 12 травня на Торговій площі  відпрацював п’ятий сезон міжнародного проекту «Місто професій». Ініціаторами та організаторами заходу виступили Міжнародний діловий журнал «Community» та Благодійний фонд «Місто професій».

…У цей яскравий сонячний день виникло враження, що центр Білої Церкви захоплений якимось «дитячим спецназом»! Звуки сирен та мигалки, діти з різноманітною зброєю у своїх дитячих рученятах, метушня та якась по-дорослому ділова біготня з документами в руках… Дітки від трьох рочків і аж до повноліття, які найбільш жваво гасали по зелених газонах та доріжках біля БРУМу, змогли спробувати себе в кількох десятках спеціальностей!

Для цього треба було отримати «паспорт», пройти більшість локацій та «попрацювати», а потім на чесно зароблені «гроші» отримати винагороду – морозиво та смачні напої. 

Маленький 8-річний Павло вже вдруге приходить на такий захід у центрі міста: «Мені все сподобалося! Я вдягав форму поліції, тримав справжню зброю в руках, а ще мені показали, як розмінувати гранату!.. Я залазив аж на дах пожежної машини, хотів би ще й прокататися на ній. Може, наступного року вони знову будуть проводити – і тоді кататимуть дітей?.. Дуже сподобалося в туристів: там можна було кілька разів пройтися по канатах. Минулого року я хотів бути водієм, а тепер хочу бути бізнесменом!»

Біленька й ніжна 10-річна Оленка розповіла, що хоче стати лікарем, але їй дуже подобається танцювати. Тому вона побувала  біля фармацевтів, послухала корисну інформацію про ліки, а потім із задоволенням стрибала та робила вправи під керівництвом хореографа: «І ще багато чого хочу встигнути, тому що треба заробити багато «зарплати», щоб купити на неї морозива. Моя мама зараз на роботі, але потім я віднесу морозиво мамі та моїй молодшій сестричці!»

Дівчата-волонтерки, що видають «паспорти», спілкуються з малечею доброзичливо, але надзвичайно серйозно, як із дорослими!  Від такого ставлення 5-річний Дмитрик став просто надзвичайно відповідальним: «Документ мені треба, щоб влаштуватися на роботу та працювати. Я буду багато працювати та допомагати батькам!.. Моя мрія – літати на великих літаках або ракетах. Але тут літаків не бачу, тому я покатаюся на гоночних машинках!.. Мені сподобалися Фіксики – вони смішні й дуже добрі до всіх, навіть потиснули мені руку!»

Отже, у суботу тут було гамірно та весело від радісних дитячих криків, звуків авто (які «перевіряли» й «продавали»!), яскравої уніформи пожежників, медиків, рятувальників, правоохоронців, а ще – агрономів, ковалів, стилістів-візажистів, шахістів, художників, танцюристів… 

Звичайно, кожну професію представляли справжні працівники, розповідаючи про особливості роботи. І хоча красуньки дівчатка мріють стати артистками (у чому щиро зізнаються!), це не заважає їм приміряти каски позаштатної охорони та взяти в руки сувору вогнепальну зброю. 

Варто сказати, «Місто професій» – доволі  масштабний профорієнтаційний проект, адже минулого року він був реалізований у 32 містах України. За словами організаторів, у дійстві взяли участь понад 400 тис. дітей та 1 млн дорослих. За словами ідеолога проекту Тетяни Люльки, його головна мета – продемонструвати дітям можливості дорослого світу. Щоб кожен мав змогу обрати в майбутньому не просто професію, а улюблену справу.

«Чому ми підкреслили, що захід міжнародний? Тому, що нещодавно він був успішно проведений у столиці Казахстану Астані, де за чотири години до нас завітали 20 тисяч дітей та 40 тисяч дорослих, – підкреслює пані Тетяна. – А щодо проекту в Білій Церкві – тут було створено близько 80 локацій-професій. Приємно, що вдається залучати до співпраці приватний бізнес, навіть відомі корпорації. Паралельно «Місто професій» відбувається прямо зараз, наприклад, ще й у Боярці. 

До речі, навіть дорослі (ми проводили такі дослідження) можуть швидко назвати лише близько 30 видів діяльності… Що вже говорити про дитину! 

Отже, усе цікаве, що сьогодні відбувається, допоможе дитині побачити й навіть відчути на собі окремі спеціальності. І якщо  п’ять років тому ми розглядали проект лише як профорієнтаційний, то тепер я докладаю всіх зусиль, щоб діти навчилися мислити самостійно, робити свідомий вибір – і це стосується життєвого шляху, а не лише власної професії. До речі, таким чином дитина менше залежить від тиску та впливу батьків і отримує повну самореалізацію. А я сподіваюсь, що вже на жовтень цього року діти 100 українських міст побачать це свято професій».

Згідно з офіційною статистикою, сьогодні 52% людей, які отримали вищу освіту, не працюють за фахом. Між тим, цей витрачений час міг би стати інвестицією. І якщо говорити про серйозне, то варто придивлятися до дорослого життя із самого дитинства. А дорослим не потрібно примушувати дітей жити за власними принципами, а варто лише бути гідною підтримкою у складному виборі майбутнього своєї дитини.

Наталія Вереснева