kopiika.com.ua

Переглядів: 126Коментарі: 0

Легенда це чи ні, але на території дендропарку «Олександрія» в Білій Церкві існує містична зона. Вона оповита чи то міфами, чи то давніми свідченнями про те, що колись був за високою стіною чарівний сад, на кшталт Едему, де зростали екзотичні плодові породи та незвичні для тутешньої місцевості ягоди; а ще – про те, що майже два століття тому екстрасенси знайшли там унікальне «місце сили», тому вирощені на цих землях надзвичайні фрукти доставлялися до високих імператорських столів безпосередньо з цього паркового саду; і ще – про те, що з тих «царських часів» залишилися донині глибокі підвали із секретними схронами…

Чи ж варто дивуватися, що ця незвичайна місцина, сад «Мур», стала об’єктом цікавості творчої когорти Білої Церкви? Саме тут було вирішено провести 11 травня пленер місцевих художників цього року. 

«Плене́р (від фр. en plein air — «на відкритому повітрі») — термін, який позначає передачу в  картині всього багатства змін кольору, зумовлених дією сонячного світла й атмосфери. Такий живопис склався в результаті роботи художників на вільному повітрі, а не в  майстерні».

Як розповів куратор та ініціатор цього садового проекту Микола Іллєнко, у 1816 році в парку графів Браницьких було закладено кілька розкішних садів, але вони не збереглися. Особливою була й стіна, яка збереглася 

частково…

Показники історичної стіни. Висота муру – 7,3 м, товщина – 0,7 м, довжина – 240 м, ширина – 144 м, глибина фундаменту – 3 м.

«Недарма в ХІХ столітті саме сюди привезли італійських екстрасенсів тих часів. Вони знайшли в парку таке «місце сили», де все живе має отримувати надзвичайну енергетику! – стверджує садівник-ентузіаст. – Були поставлені міцні стіни, що відповідали сторонам світу. Але потім сади й усе навколо було зруйновано…» 

Відродити сад «Мур», прабатьком якого був садівник Август Єнц, вирішили у 2007 році. Дослухалися до фахівців: наприклад, академік В. Бердишев порадив «підсилити» енергетику саду створенням особливих геометричних форм. Так тут з’явилися піраміди, зведені з дивних низькорослих яблунь. До речі, крім цікавих сортів яблунь, тут вирощують малину, актинідії, є колекція винограду, більше 30(!) сортів суниці. Загалом тут близько 2 350 дерев та кущів – більше 400 сортів плодових порід з усіх континентів світу.

 …Цей весняний пленер збагатився на враження митців і, звичайно, на картини художників – усе це завдяки мальовничим красотам Білоцерківщини, які лягають згодом на полотна майстрів та аматорів, учасників виїздів.

«Уже більше десяти років ми проводимо такі творчі зустрічі, – підтверджує завідувачка міського виставкового залу Любов Михайлюк. – Побували в Буках, Трушках, Германівці, у Кожениках, Пустоварівці, на батьківщині Вінграновського… Художники, як правило, люди «самі в собі» у своїх майстернях, незгуртовані, часто працюють наодинці. А такі виїзди дозволяють їм обмінюватися враженнями, досвідом під час професійних занять. Цієї весни відділ культури запропонував ввести таку цікаву локацію, як сад «Мур». 

Серед художників міста на природі в цей день працювали Валерій Вовченко, Валентина Коробко, Ольга Янчук, Крістіна Смєлова, Володимир Большаков, Василь Дячук.

А ще цікаво, що мистецький проект співпав зі спортивним заходом на рівні міста: адже 11 травня на алеях саду «Мур» також проводився Перший міський турнір на першість міста з гри в  нарди. 

Наталія Вереснева