kopiika.com.ua

Призначення аліментів у судовому порядку

Переглядів: 48Коментарі: 0

Відповідно до Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо утримання дитини. Якщо один або обидва з батьків ухиляються від виконання цього обов’язку, кошти на утримання дитини (аліменти) стягуються в судовому порядку.

Чинне законодавство України передбачає два способи стягнення аліментів на дитину в судовому порядку:
1. У порядку наказного провадження – до суду подається заява про видачу судового наказу.
2. У порядку позовного провадження – до суду подається позовна заява.
Стягнення аліментів може здійснюватися в наказному провадженні. Найчастіше наказний порядок застосовується в ситуаціях, у яких немає ніякого спору. Наприклад, не потрібно доводити батьківство, визначати місце проживання дитини, вирішувати інші спори; не потрібно залучати до розгляду справи зацікавлених осіб.
Головною перевагою наказного порядку стягнення аліментів є його оперативність: стягнення аліментів відбувається в стислі терміни.  Усього 5 днів з моменту звернення в суд – і в заявника на руках є судовий наказ, який уже вступив у законну силу та підлягає виконанню. Сам судовий наказ видається без виклику заявника, боржника та інших осіб, а також без проведення судового засідання.
Зверніть увагу! Якщо звертаєтеся до суду за аліментами в наказному порядку, не варто турбуватися про те, як поводитися й що говорити, оскільки сторони на засідання не запрошуються. Справа розглядається винятково судом. Аліменти можуть бути призначені в розмірі на одну дитину – 1/4, на дві дитини –1/3, на троє й більше дітей – ½ заробітку (доходу) платника, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, або ж 50% прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку. 
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік», прожитковий мінімум на дитину становить:  для дитини до 6 років  з 1 липня до 30 листопада – 1699 грн, з 1 грудня – 1779 грн;  для дітей від 6 до 18 років з 1 липня до 30 листопада – 2118 грн, з 1 грудня – 2218 грн.
Увага! За подачу заяви про видачу судового наказу сплачується судовий збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 1 липня  прожитковий мінімум для працездатних осіб становить – 2007 грн, з грудня – 2102 грн).
Стягнення аліментів може здійснюватися  в позовному провадженні. 
У разі відсутності підстав для звернення із заявою про видачу наказу про стягнення аліментів, потрібно звертатися до суду в позовному провадженні. Для цього необхідно скласти позовну заяву, до якої додаються такі документи: копія паспорта позивача з відміткою про реєстрацію; копія свідоцтва про народження дитини, щодо якої складено позовну заяву; копія свідоцтва про розірвання (або укладання) шлюбу; довідка про склад сім’ї (для підтвердження факту спільного проживання дитини з позивачем).
У суд подаються копії документів, оригінали залишаються у вас. Їх обов’язково необхідно брати на судове засідання.
Увага! Відповідно до Закону України «Про судовий збір», позивачі за подання позовів про стягнення аліментів звільняються від сплати судового збору.
Важливо! Аліменти не можна подарувати, заповідати або ще якось передати права на них третім особам. Аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей та на їх утримання.
 
Людмила Власенко,  
юрист ГО «Правова єдність», 
ГС «Мережа правового розвитку» 
 
  Безкоштовну 
юридичну консультацію 
можна отримати за адресою: вул. Леваневського, 55 
(приміщення філії бібліотеки №8)