kopiika.com.ua

Проект «Піаніно в кущах». Спецоперація

Переглядів: 93Коментарі: 0

Уже кілька років поспіль у Білоцерківському міському парку відпочинку час від часу звучать звуки живої музики. І лунають вони не зі сцени парку імені Т. Шевченка, де часто проводяться концерти та розважальні програми, а просто серед доріжок міської зони відпочинку. Це наче фізичне втілення звичного нам образного вислову – «рояль у кущах»… Звичайне собі піаніно (пробачте, панове музиканти, – фортепіано!) стоїть, як у казці, і наче припрошує: «Підходь, не бійся, пограй моїми клавішами!». Але ж хто це робить? Хто ризикнув з такою культурною провокацією, мовляв: «Ось вам, білоцерківці, музичний інструмент! Грайте – якщо культурні… Або – зламайте, якщо вам культура й не наснилася!» 

Ось уже майже чотири роки піаніно «блукає» доріжками міського парку, підшукує собі комфортну місцинку. Наразі – це поблизу «танцювального майданчика». І звуки живої музики продовжують лунати!..
 
Як виявилося, ця ідея свого часу виникла в керманичів громадської організації «Зміни Білу Церкву». Як розповідає голова організації Віталій Нестеренко, така думка в них виникла під час спілкування з музикантами. А потім трансформувалася: «…Сьогодні люди просто зациклені на схемі «дім – робота – дім», і часто більшість із них не чує «живої музики» вже багато років. Ця думка наштовхнула нас поставити піаніно десь у місті, де її почують – наприклад площа Шевченка. Для того, щоб одні змогли пригадати, як вони раніше грали, а інші – слухали гру на інструменті. 
 
Більш того, ми закріпили тут же ноти, за якими можна було легко згадати або навчатися. Тоді ми просто перефарбували старе піаніно. Проект розпочався. Але… люди з будинків поряд почали жалітися, що їм часто грають, гомонять і заважають спати... Тому ми перенесли його в парк Шевченка, тож на тій локації йому й місце».
 
Отже, за словами Віталія, цей проект «Піаніно» триває вже 4-й літній сезон.
- Як сприймають фортепіано пересічні громадяни? Чи не ламають?
- У цілому сприймають добре, позитивно. Біда – лише з вандалами! Вони виривають клавіши, розмальовують, тушать об інструмент сигарети, кидають всередину сміття… Близько 2-3-х разів за сезон доводиться ремонтувати й настроювати (на щастя, ми знайшли людину, яка нам допомагає). А ось днями підемо мити інструмент від «чудових графіті». Але нічого, це робочі моменти. Упораємося!
- Чи виникають у вас ще подібні проекти? Який уже досвід?
- У цілому, коли бачимо якісь занедбані місця, їх завжди хочеться зробити красивішими, дати їм нове «звучання» – зробити приємнішими для очей. Таким чином ми робимо невеликі локальні роботи часто разом із партнерами-однодумцями – це й художники, і люди, які допомагають у вільний час із монтажем або фінансово, купують матеріали. З останнього – це  зафарбовування реклами наркотиків на зупинці перед мостом на масиві Леваневського: ми допомогли з підготовкою стін, затерли матеріалами, а художники Борис і Олена «віддали» місту частинку свого таланту. Тож вийшли незвичайні молодіжні малюнки. І, на мій погляд, це дуже хороший приклад. 
З того, що було зроблено раніше, це установка «військових» лавок у парку Слави; спільно з волонтерами зробили 3-D малюнок і кованих голубів на площі Шевченка, вуличні шахи – біля  пам’ятника Богдану Хмельницькому (спільно з фірмою «Білоцерківвода»); облаштування клумб із сакурою (спільно з ГО «БЦ туристична»); міні-мурал навпроти торгового центру. А також із художниками намагаємося раз на рік малювати в дитячій поліклініці – там, де дозволяють. 
Минулого року ми встановили дев’ять  лавок у сквері (біля зупинки Мічуріна). Намагаємося поставити так, щоб ті, хто буде на них сидіти, не заважали мешканцям поруч… Парадоксально, але на відстані від масиву Леваневського до центру немає зон відпочинку, де можна зупинитися й відпочити 10 -15 хвилин.  
У місті проводиться багато спортивних і громадських заходів, до яких ми докладаємо руку... Але якщо говорити про важливе, то в найближчих планах – установка трьох велопарковок. Наразі все вже готове, залишилося їх тільки змонтувати.
- Я знаю, що ще кілька важливих соціальних проектів у зоні вашої уваги, так?
- Продовжуємо роботу з освітніми закладами щодо теми сортування сміття. Це дуже важлива частина нашої роботи. Від нашої ГО «Зміни Білу Церкву» було подано 4 проекти на участь у Громадському бюджеті. Сподіваюся, що люди нас підтримають і проголосують за них. Цього року ми подали проект на відновлення «Вежі Шухова» – це  унікальний об’єкт для нашого міста. Відродження так званої «Теплиці Браницьких» в парку імені Шевченка – з облаштуванням усередині «Літнього майданчика» для гри в шахи. А ще хочемо відновити на центральному пляжі фігури «Собаки», «Ведмедя», «Дракона» – з облаштуванням переносних бетонних лавок у вигляді фігур тетрису. 
У перспективних планах: облаштування в районі «ДНС» спеціального закритого майданчика для вигулу собак, а ще – «3-d брама» на кладовищі при в’їзді до міста – це має стати справжнім витвором мистецтва. Але це все, звичайно, за умов, якщо люди підтримають і проголосують за такі проекти.
А серед довгострокових планів – змінити місто так, щоб і люди, які в ньому живуть, змінювалися в кращий бік, ставали щасливішими, хотіли тут жити й працювати.
– Наталія Вереснева