kopiika.com.ua

Що буде з ціною на газ і з субсидіями у цьому році. Реальні цифри

Переглядів: 624Коментарі: 0

Підвищення тарифів на газ для населення в 2018 році практично неминуче. Швидше за все, воно відбудеться вже після поточного опалювального сезону. Отож, ми розібралися, якого подорожчання чекати українцям, що буде робити уряд, щоб мінімізувати зростання цін, і яка роль в цьому відведена російському газу.

Тарифи на газ для населення в 2018 році можуть зрости. Цього, зокрема, вимагає Міжнародний валютний фонд, і, не виконавши відповідне умова, Київ ризикує залишитися без чергового траншу МВФ у розмірі $ 1,9 млрд.

На початку лютого в ЗМІ з'явилася інформація, що вже з 1 квітня ціни злетять на 62% - з 4 942 грн до 8 030 грн за 1 тис. Куб. м (без ПДВ). І, нібито, це буде не останнє підвищення в поточному році.

 Ціни на газ для населення визначаються за методикою, закріпленою в постанові Кабінету міністрів №187 від 22 березня 2017 року. Тарифи розраховуються на базі імпортного паритету. З урахуванням зростання ціни імпортованого газу останнім часом, тарифи повинні були б підвищитися, орієнтовно на 17% (до 5 782 грн за 1 тис. Куб. М), проте в жовтні 2017 року уряд відклав на невизначений термін публікацію ціни газу, що дозволило Кабміну не підвищувати тарифи для населення в нинішньому опалювальному сезоні.

 

Схоже, до кінця нинішнього осінньо-зимового періоду ціни на газ дійсно не виростуть. А ось далі можливі сюрпризи. По крайній мірі, прем'єр-міністр Володимир Гройсман не виключив, що нова ціна "може бути затверджена в наступному сезоні". І мова, ясна річ, йде не про її зниження.

 

Тим часом в уряді задумалися над зміною методики ціноутворення на газ. Передбачається, що ціна газу буде розраховуватися як середньоарифметична ціна імпортного газу на німецькому хабі (NCG) без урахування вартості транзиту до кордону України. У цьому випадку тарифи все одно зростуть, але орієнтовно на 8%.

 

Міністерства говорять…

 

Чи чекати українцям підвищення тарифів на газ в поточному році? З цим питання ми очікували отримати відповідь у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. У відомстві на нього конкретно не відповіли, проте підкреслили, що, відповідно до законодавства, тарифи на послуги ЖКГ повинні бути "не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво".

 

При цьому в міністерстві відзначили, що уповноваженими органами по встановленню тарифів є органи місцевого самоврядування та Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

 

З питанням про зростання тарифів довелося шукати відповіді і в НКРЕКУ, однак регулятор не відповів на нього, мотивувавши це тим, що відповідний запит "не є запитом на отримання публічної інформації, а за своїм змістом передбачає надання роз'яснень".

 

Але роз'яснення в даному питанні все-таки потрібні

 

На думку експертів, ціни на газ в поточному році виростуть. При цьому фахівці вважають, що до кінця поточного опалювального сезону, дійсно, підвищення не буде.

 

"Чи не підвищувати тарифи зовсім навряд чи вийде без втрати програми МВФ, на що уряд навряд чи піде", - зазначив в коментарі виданню старший аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital Денис Саква.

 

За словами президента Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайла Гончара, сьогодні є три великих гравці, які впливають на процес визначення цін на газ. По-перше, це міжнародні фінансові організації, зокрема МВФ, які вимагають привести тарифи у відповідність з ринковими умовами. Також це НАК "Нафтогаз України", "яка займає таку ж позицію". Третім гравцем є "умовно звана влада", яка, так чи інакше, мислить вже категоріями виборів, що наближаються ".

 

"Але вибори, все-таки, будуть пізніше, ніж рішення МВФ про надання або ненадання Україні фінансування. Якщо МВФ не надасть фінансування, я не схильний вважати, що це буде дефолт, але буде серйозне фінансове потрясіння для економіки. Тому влада - між Сциллою і Харибдою, вимогою підняти тарифи, що викличе подорожчання по всьому ланцюжку, і, відповідно, соціально-політичною дестабілізацією. і уряд цього хоче уникнути ", - сказав експерт.

 

Формула ціни і російський газ

 

Однак, як буде викручуватися уряд, щоб, з одного боку, не зірвати ледь налагодити діалог з МВФ, а з іншого - не викликати ескалацію в суспільстві, до того ж незадовго до виборів - президентських і парламентських, які пройдуть в 2019 році (слід також пам'ятати, що МВФ, як правило, припиняє фінансування за півроку до виборів)?

 

Для того, щоб уникнути підвищення тарифів або хоча б зробити його не дуже значним, "уряду доведеться міняти формулу ціноутворення", говорить колишній член НКРЕКУ Андрій Герус.

 

З цим згодні інші експерти

 

"Пропетляти можна, якщо змінити постанову №187, тобто скасувати або переглянути ту методику, за якою визначається ціна газу (для населення)", - розповів директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

 

Як зазначив Денис Саква, уряд зараз намагається прибрати транспортування з формули розрахунку ціни газу, що, за логікою, має її знизити.

 

"Як варіант розвитку ситуації, - можливо, підуть на прив'язку до імпортних цін, а не хаб + транспортування, враховуючи, що ми зараз можемо купувати у Росії ці обсяги за ціною хаба", - сказав фахівець.

 

Як відомо, відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу, Україна (в особі "Нафтогазу") не просто може, а й зобов'язана купувати у російського "Газпрому" в 2018-2019 роках - тобто до закінчення поточного контракту - не менше 4 млрд куб. м газу в рік. Напередодні глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що компанія завершує переговори про закупівлі палива в РФ, і поставки можуть початися вже з березня.

 

Ціна російського газу саме через відсутність транспортної складової, так як він купується на кордоні України і РФ, повинна бути нижче, ніж у європейських компаній, проте - і в цьому експерти одностайні - вона буде не настільки низькою, щоб в зв'язку з цим повністю уникнути підвищення тарифів для населення.

 

"Не слід думати, що там ціна буде значно нижче. Може бути, десь на $ 30 (за 1 тис. Куб. М) нижче", - зазначив Михайло Гончар.

 

"Ціна газу з Росії все одно вища за ту, що є зараз (для населення). Я думаю, що зараз є велика ймовірність того, що формула буде змінена. Що стосується покупки газу в Росії, то я думаю, що це - аргумент, який потрібно брати до уваги, що потрібно враховувати при ухваленні рішення ", - в свою чергу, вважає Андрій Герус.

 

При цьому Україна навряд чи буде купувати у Росії обсяги великі, ніж визначив арбітраж в Стокгольмі, впевнений Геннадій Рябцев. За його словами, це пов'язано з високими політичними ризиками, так як мова йде про торгівлю з країною-агресором. "Політичний шкоди непорівнянний з економічним виграшем", - пояснив експерт.

 

Ще одним аргументом української влади в діалозі з МВФ може стати те, що сьогодні в країні дві третини споживання становить газ внутрішнього видобутку, який дешевше імпортованого. "І це також варто було б враховувати у формулі ціноутворення", - сказав Михайло Гончар.

 

Як приклад він навів Румунію, яка практично повністю забезпечує себе газом, в зв'язку з чим в цій країні ціни на паливо за стандартами ЄС досить низькі.

 

Злив і маніпуляція

 

При цьому влада явно програють інформаційну кампанію, в рамках якої необхідно роз'яснювати, для чого підвищуються тарифи і, головне, на що йдуть виручені від цього кошти.

 

Зокрема, отримані від більш високих тарифів гроші уряд може використовувати для збільшення обсягу субсидій, а також на соціальні програми, "такі як термомодернізація житла, установка більш ефективних котлів і т.д.", вважає Денис Саква.

 

Михайло Гончар, в свою чергу, відзначає, що збільшувати кількість одержувачів субсидій ще більше не варто. "Далі нам світить тільки іранський варіант, де більше 90% одержувачів субсидій", - сказав він.

 

За словами фахівця, уряд повинен чітко пояснити, що реалізується програма збільшення власного газовидобутку. "З огляду на російської агресії серйозні інвестори в Україну не прийдуть, тому нам необхідно знаходити власні інвестиційні ресурси. Це ресурс є - через збільшення тарифу. Інша справа - потрібно показувати, що ці гроші йдуть в розширення газовидобутку. Коли зникне або майже зникне необхідність імпорту, тоді цінова ситуація піде вниз, і в будь-якому випадку газ власного видобутку буде коштувати дешевше імпортного ", - розповів він.

 

Повертаючись до того, на скільки конкретно може вирости ціна на газ для населення, варто зазначити, що ніхто з опитаних "апостроф" експертів не вірить, що підвищення складе 60%.

 

"Є різні версії - є версія + 13% (5 585 грн за 1 тис. Куб. М), є версія, що + 60%. А може бути десь посередині. Які це будуть рішення, - поки невідомо, оскільки ще жодного узгодженого проекту немає - є проекти різних сторін. Але я не вірю в підвищення на 60%. Якщо воно і буде, то буде менше ", - заявив Андрій Герус.

 

За словами Геннадія Рябцева, інформація про підвищення тарифів на 62% "схожа на навмисний злив". Таке подорожчання газу, безумовно, викличе шок у суспільстві, а влади, натомість збільшать тарифи на менший відсоток.

 

"Як наслідок, ціни будуть підвищені на 16-17% (до 5 732-5 782 грн за 1 тис. Куб. М ), як, власне, передбачено чинною методикою. І таким чином (влади) будуть всім розповідати , як вони відстояли інтереси споживача ", - зазначив Експерт.

 

Михайло Гончар також вважає, що тут можлива "якась технологічна гра". При цьому він не виключає, що підвищення на 62% може дійсно статися.

 

"Давайте бабахнем 62% - усі будуть в шоці, а потім влада (це варіант може стати актуальним при позитивному для України рішенні Стокгольмського арбітражу в справі про суперечку за контрактом про транзит) широким жестом скасовує попереднє рішення і приймає нове рішення, показуючи, як вона печеться про благо споживачів. Я не виключаю, що такий задум у кого-то є ", - сказав експерт.

 

"Не знаю, чи задовольнить це МВФ, але компромісом може бути (підвищення) десь під 10% (до 5 436 грн за 1 тис. Куб. М)", - резюмував Гончар.