kopiika.com.ua

Що пророкує українцям бюджет на 2019 рік?

Переглядів: 201Коментарі: 0

У парламенті презентували проект державного бюджету на наступний рік. З доповіддю виступала виконувач обов’язків міністра фінансів Оксана Маркарова.

Зведений бюджет становить майже 1 трильйон 300 мільярдів гривень (1292,7 млрд). Це на 130 млрд більше, ніж прописано в попередньому бюджеті. Проект бюджету на 2019 рік передбачає зростання ВВП України на 3%. Інфляція знизиться до понад 7%, а головний виклик – борги. Їх накопичилося 417 млрд грн.

Обслуговування зовнішніх боргів – серйозна  проблема, тому майбутні бюджети будуть розплачуватися за справи попередників, сказав прем’єр Володимир Гройсман. За його словами, одним зі шляхів вирішення цієї ситуації є ухвалення законопроектів, що сприятимуть інвестуванню в економіку й  посилять промисловий потенціал.

 Оксана Маркарова наголосила, що все в бюджеті збалансовано, а головне – подано  вчасно. Влада обіцяє збільшити видаткову частину за багатьма статтями. Серед рекордсменів – тема освіти, понад 242 млрд грн, та сектор безпеки й оборони – понад  200 млрд грн.

Військовим обіцяють підняти зарплати:  мінімальна становитиме 10 тис. грн. На 8 млрд більше цьогоріч Уряд планує виділити на дороги. Загалом на дорожню інфраструктуру спрямують 56 млрд. На потреби системи охорони здоров'я планують відправити 92,3 млрд грн.

Майже 7 млрд – такими будуть витрати на агропромисловий комплекс. 

На фінансування культури Кабмін планує направити майже 5,5 млрд, серед яких 1 млрд грн – на фінансування українського кіновиробництва. 

У бюджеті також передбачено модернізацію  шахт, на яку виділяють понад 2 млрд, а Фонду енергоефективності – понад 1,5 млрд грн.

Загалом по Україні з 1 січня мінімальна зарплатня становитиме 4173 грн. Щодо пенсій, їх теж осучаснять, але на скільки – поки не кажуть. На соціальні видатки передбачають понад 300 млрд грн, зазначив після засідання Уряду міністр соціальної політики Олександр Рева.

Народні депутати, які читали головний фінансовий документ, розділилися в думках: більшість із них вважає його «сирим» та «бюджетом проїдання», а не зростання. Бюджет, за словами песимістів, включає надумані доходи, необґрунтовані видатки для силовиків та занижені – для соціального сектора. 

Депутат Вікторія Войціцька заявила, що влада впевнено продовжує будувати в Україні поліцейську державу. Бюджет МВС та СБУ, а також фінансування державного апарату збільшується на чверть.  Замість упровадження податку на виведений капітал, що дав би поштовх розвитку насамперед малому та середньому бізнесу, влада обкладає вітчизняного виробника додатковим навантаження через збільшення акцизів. Ідеться про пальне, електроенергію й про алкогольні напої.

Депутат Андрій Павелко наголосив на тому, що передбаченого обсягу субвенцій на пільги та субсидії недостатньо. Згідно з проектом, фінансування субсидій зменшено на 16 млрд. 

Згідно з регламентом, Комітет з питань бюджету повинен розглянути пропозиції народних депутатів і комітетів до законопроекту та підготувати відповідні висновки. Пропозиції від депутатів до проекту бюджету на 2019 рік профільний Комітет прийматиме до 1 жовтня включно.