kopiika.com.ua

«Смартозалежність» – захворювання, яке охоплює все більше людей

Переглядів: 165Коментарі: 0

Ще років 7 тому про цю хворобу не знали й не чули. У час наукових, космічних, технічних, творчих та виробничих проривів на світ народилося тихе захворювання, створене й виплекане самими людьми. Згідно з «довідковим бюро» під назвою Вікіпедія, залежність від мобільного телефону називається номофобією. Характеризується почуттям страху й занепокоєння через відсутність під рукою пристрою мобільного зв’язку. 

Статистика повідомляє, що 72% землян беруть телефон до ванної кімнати, 36% – переглядають смартфон під час зустрічей, а  60% – знервовано шукають Wi-Fi в будь-якій точці планети. Телефон беруть до рук під час кохання 7% користувачів, а 11% унікумів переглядають новинну стрічку під час похорону. 

Спостерігати за більшістю залежних містян цікаво, проте на цьому все смішне й закінчується. Цифрова залежність небезпечна тим, що люди перестають адекватно  реагувати; не відчувають та не слідкують за тим, що відбувається навколо в реалії, відтак  запросто можуть «поцілувати» стовп, звалитися в яму на дорозі, збити  когось із пішоходів чи потрапити під автівку. 

Такі «заклопотані» громадяни вирізняються особливими ознаками: телефон завжди в руці, не в сумці чи кишені; постійно розмовляють й далеко не по роботі; чи в русі, чи в спокої – їхній погляд утуплений  в екран, вишукуючи щось у стрічці новин; суб’єкти весь час перевіряють електронну скриньку, Вайбер, Інстаграм, ФБ, тому що слухові галюцинації вводять їх в оману щодо звукових сигналів про повідомлення; під час зустрічі чи на побаченнях залежні кладуть телефони поряд, час від часу зазираючи в екран; нервовий зрив на межі істерики, коли зарядка закінчується, а зарядного пристрою із собою немає. 

Варіанти побутового «лікування» від номофобії  доволі прості, проте дієві. Скористатися може кожен, щоб урешті повернутися до нормального життя. Отже:

1. Спробуйте перед сном не брати телефон до спальні. Залиште його в іншій кімнаті. 

2. Перестаньте носити гаджет по квартирі, залиште його в одному місці й не чіпайте без потреби.

3. Виберіть для себе оптимальний час, щоб переглянути телефон, посидіти в інтернеті, перетворіть це на звичку «бути в ліміті часу».

4. Виховуйте в собі повагу до людей: якщо зустріч, перемовини, прогулянка з другом – заховайте телефон і подаруйте увагу та час людині, що поруч із вами; не живіть у віртуальному світі, живіть у справжньому.

5. Спробуйте знову почати читати нормальні, надруковані, паперові книги.

Виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я пані Супрун наголошує, що надмірне використання телефонів змінює поведінку та негативно впливає на здоров‘я. Вона також зазначила: «Існує специфічний набір симптомів, як-от оніміння пальців чи порушення постави, що виникають через те, що ми годинами не відриваємось від телефону». 

Дослідження підтверджують негативні наслідки надмірного користування ґаджетами. Наприклад, зростають побічні ризики: порушення сну та  навіть реальні прояви депресійного синдрому.

У всякому разі номофобія — не безневинна звичка, як багато хто помилково вважає. Вона може перерости в серйозне психічне захворювання, яке доведеться лікувати вже медикаментозними методами. 

Вислів Тараса Бульби «я тебе породив, я тебе і вб’ю», на жаль, у ситуації з номофобією не зарадить. У наш час лише невеликий відсоток людей може прожити без гаджета хоча б добу. Більшість не уявляє ліву чи праву руку без наявності телефону. Здається, ще трохи – і до списку видів покарань додадуть заборону  користуватися смартфоном. Це може звучати, наприклад, ось так: «Суд присуджує покарання у вигляді нормального людського життя без користування смартфоном на календарний термін... У разі недотримання умов, термін дії покарання буде збільшено в 2 рази»…

Анела Олексова