kopiika.com.ua

Таємницю щоденника Петлюри обговорили історики Білої Церкви

Переглядів: 334Коментарі: 0

Нещодавно в український прокат вийшла українська стрічка «Таємний щоденник Симона Петлюри». Це український історично-біографічний фільм 2018-го року режисера Олеся Янчука за сценарієм Михайла Шаєвича. Поки що з ним ознайомилися неширокі кола жителів Білої Церкви, наразі він набирає популярності лише у вузьких колах української громади. 

Щоб сприяти популяризації інформації про історію українського народу, української державності, Благодійний фонд «Місто професій» надав можливість переглянути цю стрічку, запросивши зацікавлених глядачів: краєзнавців, істориків Білої Церкви, учителів історії білоцерківських шкіл, представників громадськості.

За сюжетом кінотвору відбувається уривкова розповідь, такий собі умовний «таємний щоденник» про останні роки життя – саме від особи головного героя, Симона Петлюри, головного отамана військ УНР і керівника Директорії УНР. Це той період, коли він із родиною перебував у еміграції в Парижі, поки його на паризькій вулиці не застрелив Самуїл Шварцбад. 

Автори фільму демонструють тему таємного зговору щодо вбивства Петлюри та наклепів на його історичну постать після смерті. Це яскраво демонструють сцени судового засідання, на якому вбивцю було виправдано. 

Після кіносеансу організатор перегляду Тетяна Люлька запропонувала провести дискусію – щодо фільму, особливостей  передачі історичних подій художніми засобами кіно. Розмова відбулася цікава, тим паче, що он-лайн на зв’язку були представники знімального процесу (зокрема, виконавиця ролі доньки Симона Петлюри – актриса Вікторія Янчук, донька режисера-постановника фільму).

Звичайно, можна довго сперечатися й  щодо художньо-мистецької сторони фільму, і щодо повноти та всебічності його історичної канви. Але чудово, що такі фільми в Україні створюються: вони в тій чи іншій мірі привносять конструктивні (чи то пак навіть суперечливі!) думки про український устрій, а міркування з цього приводу стають підґрунтям для формування громадянськості та  демократичного українського суспільства.

Наталія Вереснева