kopiika.com.ua

Великдень – найвеличніше свято в людській історії

Переглядів: 70Коментарі: 0

Воскресіння Ісуса Христа – це подія, що змінила розвиток та життя всього людства, адже Своєю смертю  та воскресінням Син Божий дав людям надію на вічне життя. Це символ перемоги над гріхами та над самою смертю.

У цьому контексті вельми важливо, щоб ми не просто святкували одне із численних свят, але, насамперед, глибоко усвідомлювали важливість самої події.
«Христос Воскрес! Воістину Воскрес!» – не просто привітальні слова, а своєрідний код цивілізації, мрія, яка втілилася жертовним подвигом Спасителя. Проте в цій публікації ми пропонуємо своїм читачам не фундаментальну парадигму історично-канонічної канви Великодня, а симпатичні цікавинки з двотисячолітньої історії грандіозного свята. 
Як визначається дата Великодня
 
Принцип такий: спочатку визначають, коли наступить перша місячна повня після дня весняного рівнодення. Перша неділя після повного місяця й буде Великодньою. Певний час церкви жили в згоді, але 1054 року відбувся розкол християнства на західну і східну гілки. Пізніше, 1582 року, папа Григорій ІІІ увів новий календар, згідно з яким весна мала починатися на 13 днів раніше. За григоріанським календарем дата Великодня припадає між 22 березня й 25 квітня, відповідно, за юліанським – від 4 квітня до 8 травня.
 
Походження назви
 
Саме слово «пасха» походить з єврейської мови й звучить «песах». Перекладається як «вихід», «перехід». Понад 5 тисяч років тому євреї вирушили з єгипетського полону до Землі Обітованої. Ішли пустелею довгих 40 років. Не одне покоління людей змінилося за цей час, аби жоден із тих, що народилися в неволі, не дійшов до нового дому. На згадку про визволення з рабства єврейський народ став святкувати Пасху. Згодом цим же словом почали називати ягня, яке заколювали на честь Пасхи.
 
Традиція 
фарбування яєць
 
Звичай фарбовувати яйця є не лише українською традицією, а відомий усім європейським народам. Щоправда, українці надали йому особливих питомих рис, розфарбовуючи яйця притаманними в українській народній культурі 
орнаментами. 
Звичай розфарбовувати, а потім розбивати яйця символізує нове життя. Тобто яким би гарним не було туземне перебування, воно мусить відійти й дати місце новому життю. Розбивання свяченого яйця також символізує Воскресіння, яке чекає на кожного християнина.
Старе християнське передання пов’язує звичай розфарбовувати яйця зі св. Марією Магдалиною, яка проповідувала римському цісарю Тиберію про Христове воскресіння. 
 
Найстаріша паска
 
У світі найдавніша паска була спечена в Страсну п’ятницю в 1821 році. Сімейну реліквію зберегла 91-річна уродженка Лондона Ненсі Тітман. Дивно, що паска не тільки не запліснявіла за стільки років, але й пахне як свіжа. Більш того, на ній чітко збереглося зображення хреста, який зробив пекар під час випічки. 
Паску дуже дбайливо зберігають, виділивши їй місце у спеціальній коробочці. Знавці насправді вражені дивовижною здатністю великодньої паски не псуватися стільки років.
 
Найбільша писанка
 
На території Канади, у містечку Вегревілль, розташованому на схід від Едмонтона, знаходиться найбільше у світі пасхальне яйце. Його довжина становить 8 м, а ширина – 5 м. «Писанка» вагою близько 2270 кг створена з уламків літаків. Виготовили неповторний пам’ятник на згадку про українців, що першими дісталися до Канади в позаминулому столітті.
 
Олександр Виговський