kopiika.com.ua

Воєнний стан де-юре, а не «понарошку»

Переглядів: 90Коментарі: 0

Після крайньої провокації збройних сил «ер-ефії» проти ВМС України світ опинився в зовсім новій, до того не пережитій, реальності. Фактично п’ять років ворог прикидався дурником, посилався на міфічних «шахтарів», «зелених чоловічків» і воєнторги з «Градами» на полицях. І ось 25 листопада Росія нарешті скинула маски. У результаті – три човни ВМС України атаковано в нейтральних водах, пошкоджено й захоплено разом зі всіма членами екіпажу, шестеро з яких було поранено. 

За словами Порошенка, раніше Кремль намагався брехнею приховувати свою агресію проти української держави, використовуючи війська без розпізнавальних знаків, прикриваючись місцевими колабораціоністами, розповідаючи про «громадянську війну на Донбасі» і «самовизначення народу Криму». Але вчора, мовляв, в Азові був відкритий акт агресії.

Відтак, увечері 25 листопада світ опинився перед дилемою: «ковтнути» чи реагувати. На превеликий жаль, дилема не стоїть перед Україною. Ми напевно знаємо, що «ковтаючи» подібні вибрики, провокуємо «країну-гопника» до подальшої агресії. Тож у ніч із 25 на 26 листопада була терміново зібрана Рада національної безпеки і оборони України. Після тривалого обговорення державні мужі дійшли висновку, що в цій надскладній ситуації варто «спати в одне око» й, так би мовити, спиратися обличчям на АКМ. Приблизно о 3 ночі 26 листопада Президент оголосив про рішення ввести воєнний стан заради упередження наступних провокацій з боку Росії. Щоправда, рішення РНБО, за Конституцією, мусив ухвалити національний парламент.

Небачений ажіотаж

Треба сказати, що останні події в Азовському морі, а також державні «тілорухи» у зв’язку з ними, викликали не лише страх у обивателів, але й непідробний ажіотаж у суспільстві. Біля Верховної Ради 26 листопада зібралася доволі значна юрба націоналістів, яка вимагала ухвалення воєнного стану, але недоторканість строків наступних виборів. Про можливість мілітаризації суспільства висловилися ледь не всі провідні політики та політологи України. Долучився навіть Патріарх УПЦ КП Філарет. Він, зокрема, наголосив: «Закликаю політиків відкласти суперечки й об’єднатися. Адже якщо ворог зруйнує саму нашу державність, то про які посади піклуватися, де будете керувати? Закликаю до єднання все українське суспільство, бо без перемоги не буде ні реального світу, ні благополуччя, ні щасливого майбутнього для кожного з нас», – ідеться в заяві Святійшого. 

Крім того, Патріарх звернувся до росіян: «Схаменіться й припиніть чинити зло. Сховайте меч і поверніться у свій будинок. Ви не боїтеся ні закону людського, ні наслідків власних злочинів. Думаєте, що брехнею можна все приховати, а правом сильного – виправдати? Знайте й пам’ятайте: Бог все бачить і кожному воздасть належне».

Ляшко та Тимошенко були проти, але,  урешті, натиснули «за»

Почнемо з того, що численний сектор українського електорату сприйняв президентську ініціативу зовсім в іншому ракурсі. У воєнному стані дехто побачив не захист суверенітету й державності, а намагання відсунути час виборів наступного Президента. 

У цьому контексті, аби відмежуватися від подібних звинувачень, Петро Порошенко навіть змінив термін пропонованого воєнного стану із 60 днів до 30-ти. До того ж пообіцяв, що його запровадять лише в 10-ти областях, які безпосередньо межують з Росією та буремним молдавським Придністров’ям, а громадянські права українців не зазнають утиску без належної форс-мажорної причини. 

Не зважаючи на нарочиті поступки РНБО, депутати воліли не вірити в добрі наміри, весь час збиваючись із захисту державного суверенітету на майбутні президентські вибори. Засідання кілька разів зупинялося на тривалі перерви, урешті досягнувши свого апогею ближче до ночі. Голосування відбувалося за основу й у цілому. Воєнний стан ввели 276-ма голосами «за», що на 54 «за» більше, ніж потрібно для прийняття. Практично одноголосно, за винятком відсутніх, підтримали пропозицію Президента ББП, «Народний фронт», «Самопоміч» і Радикальна партія. Це при тому, що пан Ляшко разом зі своїм колишнім босом Тимошенко вдосталь покритикували ініціативу гаранта під час депутатського обговорення. «Леді Ю», до речі, також натиснула «за», попри попередній критицизм щодо намірів Порошенка. 

Не підтримали законопроект 21 из 38 нардепів від фракції «Опозиційний блок». Проти виступив Сергій Льовочкін і Юрій Бойко, які нещодавно створили  депутатську групу «Опозиційна платформа – За життя». Не підтримав документ і лідер партії «Наші»  Євген Мураєв. 

Дуже показово відзначився колишній спікер парламенту Литвин. Цей добродій, як завжди, сидів на «двох стільцях», тобто не підтримував воєнний стан, але й нічого не мав проти оного. Іншими словами, Литвин традиційно «утримався» від будь-якої реальної позиції. 

Верховна Рада вимагає від росіян…

Одразу по закінченні нервового голосування щодо воєнного стану на 30 днів депутати взялися  звертатися до світового співтовариства. Так, 272-ма голосами «за» звернулися до ООН, Європарламенту, ПАРЄ, ПА НАТО, ПА ОБСЄ, ПА ГУАМ і  парламентів держав світу. Рада вимагає від РФ звільнити полонених українських моряків, а також надати медичну допомогу пораненим у результаті російської атаки на наші судна. 

Крім того, ВР просить міжнародних партнерів застосувати нові санкції до агресора, що в результаті крайнього голосування 26 листопада став не лише агресором де-факто, але й міжнародним злочинцем де-юре.  

Олександр Виговський