kopiika.com.ua

З водою виплеснули… Бабченка

Переглядів: 199Коментарі: 0

Наступного номера, після Дня журналіста, «Копійка» наважується зупинитися на деяких аспектах газетного ремесла, зокрема  поговорити про тонке тіло прикладних  взаємозв’язків правильності-неправиль-ності, моральності-амо-ральності, сьогодення та вічності. Адже емпіричний і теоретичний рівні незмінно взаємодіють один з одним, будучи відносно самостійними блоками загального реального знання. Як відомо, реальне знання неможливе без  теоретичної інтерпретації основних емпіричних залежностей і фактів. 

А факт такий – СБУ провела блискучу операцію з виявлення замовного злочину, який мав би потягнути за собою смерть опозиційного російського журналіста Бабченка. 

Був мертвий і ось… живий

30 травня СБУ заявила, що для організації вбивства російські спецслужби завербували громадянина України, а той, у свою чергу, доручив виконання злочину своєму знайомому, який брав участь в антитерористичній операції на сході України.

Натомість колишній АТОшник співпрацював зі спецслужбами України.  Після постановочної смерті журналіста завербований громадянин, замовник, був затриманий українськими спецслужбами. Про це повідомив на брифінгу 30 травня Василь Грицак. 

Глава СБУ повідомив, що Служба безпеки завчасно отримала інформацію про підготовку до замаху на життя Аркадія Бабченка: «Зараз я можу повідомити деталі спецоперації Служби безпеки України, завдяки якій нам вдалося не тільки зірвати цинічну провокацію, але й задокументувати підготовку російськими спецслужбами цього зухвалого злочину, – заявив Грицак. – Я міг би принести співчуття родині Бабченка, але не буду цього робити. Навпаки, сьогодні я привітаю Аркадія з третім днем народження й запрошую його до зали». Після цього «мертвий» журналіст дійсно постав перед колегами.

Не треба ля-ля: життя важливіше

Ось тоді розпочався ґвалт: спецслужби не мають права дурити суспільство, не припустимо кричати «вовк», коли вовка насправді нема. Дісталося й Бабченку. Журналіста звинуватили в нехтуванні принципами журналістики, у піарі, у спробі монетизувати свою «смерть». Найбільше волали ті, хто попередньо поквапився – поки не стало зрозумілим про спецоперацію – звинуватити СБУ в дилетантстві,  лінощах та навіть якоюсь мірою зумисному сприянні тероризму. Так Генеральний секретар міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» Крістоф Делор спочатку засудив СБУ в злочинній пасивності, а потім засудив спецоперацію СБУ щодо інсценування вбивства Бабченка. «Репортери без кордонів» висловлюють своє глибоке обурення після розкриття маніпуляції Служби безпеки України, цього нового кроку інформаційної війни», — заявив він у  Twitter. Делор наголосив, що уряду небезпечно «грати з фактами, особливо використовуючи журналістів для їхніх фейкових легенд». 

Ну, тобто природа подібного повороту зрозуміла: Делор «со товаришами» спочатку виступили в ролі таких собі комедійних «лжепророків», а потім, коли нік-чемність пророцтв спливла на поверхню, просто звинуватили вся й усіх тільки тому, що з-під солідного фетрового капелюха висунулися великі «віслючі вуха». З іншого боку, – вельми  комфортно сидіти в безпечній ситій Європі й повчати «польового» журналіста Бабченка, на якого замовлено полювання, у відступі від принципів. Сам Бабченко на це відповів 31 травня:

«Друзі мої, коли до вас прийдуть, покажуть вашу фотографію, фотографію замовника, познайомлять із вашим убивцею та скажуть: «Чувак, чого ти хочеш – вижити чи зберегти етику та мораль професії?» Ви можете обрати етику та мораль, а я  вирішив вижити».

З точки зору журналіста та життєлюба, наважуся передбачити, що 99,9 відсотків усіх цих так званих критиків у подібних обставинах також обрали б «вижити». У контексті спірного етичного моменту приведу слова керівника білоруського видання «Белсат» Агнешки Ромашевської-Гузи на  адресу правдолюба Делора. Пані Агнешка назвала голову «Репортерів без кордонів» «корисним ідіотом»: «Що за неймовірний ідіот! Він вважає, що ніколи, ніколи не можна сприяти журналісту в затриманні злочинця державними службами, а ще – не можна звинувачувати Росію у вбивстві, коли вбивство не відбулося, провалилося… Ці фарисеї вчать людей, життю яких загрожує реальна небезпека, як вони мають себе поводити. Ідіоти – як Делор – небезпечніші за автоматні черги та мінометні залпи…»

Абсолютно погоджуюся з висловом білоруської колеги. Принципи, по суті, – правила для життя, які без життя втрачають і сенс і зміст. Усе інше – усі ці закиди на роботу (блискучу роботу) СБУ й особистий вибір журналіста Бабченка – або дурість, або замовлення, або заангажованість, або підлість.

Олександр Виговський

Після викриття СБУ замаху на вбивство журналіста Бабченка, до ЗМІ потрапив так званий «Список 47». Перелік журналістів та блогерів, на яких також планувалися замахи замовниками вбивства Бабченка. У СБУ підтвердили, що опублікований список прізвищ повністю збігається з документом, який раніше було вилучено в ході спецоперації. СБУ також повідомила про відкриття карного провадження за статтею про розголошення даних досудового розслідування. Частину осіб зі списку впродовж останніх днів запрошували до СБУ. Деякі з них повідомили, що в спецслужбі їм запропонували охорону. Борис Герман, якого звинувачують в організації вбивства Аркадія Бабченка, у своїх показах у київському суді 31 травня також згадав про список із “тридцяти осіб, яких вони [неназвані замовники злочину, які начебто діяли через співробітника “особистого фонду Путіна” В’ячеслава Пивоварника] хотіли б знищити на території України”. Герман заявив, що цей список одразу після отримання “був переданий у контррозвідку”.