kopiika.com.ua

Зимові плани про озеленення Білої Церкві

Переглядів: 97Коментарі: 0
У давнину казали: «Готуй сани – влітку, а воза – узимку». Тож розмова про озеленення доречна навіть у холодну пору року. Тим паче, якщо ідеться про багаторічну стратегію. Треба наголосити, що минулого тижня Біла Церква зробила рішучий крок до цивілізованих методів озеленення міста. Перша ланка: презентація та обговорення проекту «Управління зеленими насадженнями в місті Біла Церква».
Дійсно, питання екології та зміни клімату на планеті є найбільшими викликами нашій цивілізації, тому такі проекти, які регулюють розвиток і контроль зелених насаджень, є життєво необхідними.
Серед почесних гостей та майбутніх партнерів щодо «зеленої співпраці» – керівник Представництва Фонду Фрідріха Науманна за Свободу в Україні та Білорусі Беате Апельт. Вона наголосила, що фонд займається політичною освітою як у Німеччині, так і в інших містах країн Європи. І навіть такі невеликі локальні кроки, які реалізуються в невеликих містах, матимуть значення в масштабах планети. 
Управитель освітніх проектів Фонду Ольга Омельчук висвітила кілька інноваційних кроків у рамках проекту Smart City щодо впровадження оптимальних для клімату рішень – у галузі інфраструктури та енергоефективності. У рамках проекту актуальні тісна співпраця влади, бізнесу й громади на основі розумних та об’єктивних рішень. 
Учасників зібрання привітали представники влади міста, зокрема заступник білоцерківського міського голови Анатолій Кравець, який акцентував, що зелений масив Білої Церкви наразі вже потребує оновлення, позаяк за багато років його ресурс було вичерпано, а ось свіжі та якісні зелені насадження надають мешканцям кисень, приємні та корисні умови життя. Тож він підкреслив, що необхідно розробити програми озеленення міста – у тому числі за допомогою знайдених завдяки цьому проекту інструментів та інтелектуальних схем.
 
«Згідно з моїми розрахунками та аналізом, Нью-Йорк – це те, що хочу бачити я!» – амбіційно вголос розмірковує про подальші плани й стратегію озеленення Білої Церкви керівник управління благоустрою та екології Білоцерківського департаменту житлово-комунального господарства Альона Колотницька. 
Розмова про аналогії з американськими містами зайшла в рамках обговорення питань фінансування поточних проектів, питання фінансування програми управління зеленими насадженнями, певної неврегульованості  на законодавчому рівні питань щодо правопорушень у сфері зелених насаджень. 
Варто відзначити, що на сьогодні в місті саме цей ініціативний керівник може провести аналіз поточної ситуації зелених насаджень у місті Біла Церква та конструктивно внести пропозиції. Крім того, щодо «смарт-стратегій» у сфері озеленення пані Колотницька проаналізувала поточну ситуацію, яка є в місті, щодо запровадження проекту управління зеленими насадженнями.
За її словами, першочерговим завданням є розробка програми, яка матиме реєстр існуючих зелених масивів, повна інвентаризація дерев у кожному мікрорайоні по всій території міста. Тож треба визначити кількість аварійних дерев, які необхідно відновити, адже сьогодні в місті потребують відновлення 70% дерев. За словами пані Альони, ця програма має бути доступною для широкого загалу, щоб мешканці мали можливість вносити свої пропозиції: «Програма має бути планомірною. І не залежати від керівництва міста. Адже влада змінюється, а мешканці залишаються. Тому треба, щоб система працювала й регулювала сама себе – з  урахуванням пропозицій та добровідбного волонтерства».
На активному використанні принципів Smart City зупинився керівник напрямку Smart Environment – Олександр Карпенко, розкриваючи тему «Розумне довкілля: технології та спільноти заради екосистеми». Розглядалися кілька показників на базі даних української столиці: температура навколишнього середовища на міських вулицях, облік дерев та інші. Укотре також підкреслювалось питання тісної співпраці влади та жителів міста. 
«Озеленення – найдешевша інвестиція!»
Неабияку цікавість викликав конструктивний досвід представниці міста Львова Олександри Сладкової, керівника відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» (м. Львів). Вона розповіла про  методи управління вуличними деревами – за німецьким досвідом. Зокрема, про розпочату п’ять років тому роботу щодо інвентаризації  та відновлення дерев на вулицях у Львові.  Спікер ретельно зупинилася на  європейському досвіді ефективного поєднання вуличних дерев та комунікацій в одному просторі; впливі дерев на безпеку руху; на  процесі заміни аварійних та збереження здорових рослин під час реконструкції міських вулиць; формуванні зовнішнього вигляду крон міських дерев та ін. Крім того, пані Олександра розповіла також про власний досвід захисту дерев під час будівельних робіт, догляд за молодими саджанцями, про залучення коштів від громади для придбання молодих дерев тощо.
 
...
Доцент кафедри садово-паркового господарства Білоцерківського національного аграрного університету, кандидат біологічних наук Владислав Масальський надав пропозиції щодо створення рекреаційного паркового комплексу в Білій Церкві.  Зокрема, він відмітив, що завданням для забезпечення належних комфортних, естетичних та екологічних  умов проживання в місті є створення єдиного коридору із зелених насаджень, який сполучатиме зелені масиви: дендропарк «Олександрія» – урочище Голендерня – прибережна зона р. Рось – острів «Дитинство» тощо.  Як наголошує Владислав Масальський, останнім часом у місті різко зменшилася кількість зелених зон для занять спортом та активними видами відпочинку.
Вивчення індексу вегетації
Не менш цікавою була інформація про те, яким чином можуть стати в нагоді космічні технології для проектів озеленення, екологічних та смарт-проектів. Доповідач – Леонід Шуміло, інженер-програміст Інституту космічних досліджень НАНУ. Зокрема, ішлося про проект «SMURBS - “Smart cities”», який займається  моніторингом якості повітря, стихійних лих та розвитку міст, координує національні та регіональні програми моніторингу навколишнього середовища «Розумних міст». Серед іншого, супутникові дані використовуються для створення «Urban atlas», для аналізу «індексів вегітації» (можливість не лише аналізу, але й «точкового» прогнозу щодо розвитку зелених насаджень). Він наголосив, що співпраця его  творчої групи налагоджена з владою міст Київ, Рівно.
 
Директор садового центру «Єва», дендролог Роман Золотаревський повідомив, як підібрати правильний асортимент дерев для озеленення міста.
Асистентка кафедри садово-паркового господарства Білоцерківського національного аграрного університету Юлія Струтинська  розкрила тему міжквартальних насаджень у місті Біла Церква. Керівник Студії ландшафтної архітектури, ландшафтний архітектор  Максим Коцюба зупинився на механізмі створення громадських просторів.
Щодо вже відомого на всеукраїнському рівні запровадженого шкільного проекту «Кліматичні краплі», то розповів про нього керівник проекту Кирило Томляк. Він, зокрема, розповів, як працюють мобільний додаток та шкільний конкурс щодо підтримки захисту клімату. Наприклад, як кліматично-благодійні вчинки (пересування велосипедом, висаджування дерев, розділення відходів тощо) конвертуються мобільним додатком у бали. Кирило Томляк відзначив плюси проекту: наразі в Україні в проекту більше 20 партнерів; компанія стала освітнім партнером Microsoft; конкурс дає дуже позитивні результати, тому триватиме й надалі. 
Важливим є те, що така презентація дає значний поштовх у просуванні корисних ідей для розвитку міста та здорового й комфортного проживання жителів. Ініціатори проекту озеленення мають намір якнайшвидше визначитися зі стратегією створення ЕКОміста Біла Церква.
Наталія Вереснева